Strona poświęcona tematyce technologii i urządzeń

Technologia

Co to jest sztuczna inteligencja i jakie ma zastosowanie?

Co to jest sztuczna inteligencja i jakie ma zastosowanie?

Sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence) w dzisiejszych czasach odgrywa coraz ważniejszą rolę, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o niej nieco więcej.

Z niniejszego artykułu dowiesz się

  • co to jest sztuczna inteligencja,
  • gdzie jest ona najczęściej wykorzystywana,
  • jakie są jej zalety.

Czym tak naprawdę jest sztuczna inteligencja?

sztuczna inteligencja
Bot

Sztuczna inteligencja to nic innego jak AI, czyli zaawansowane systemy i maszyny, których głównym zadaniem jest naśladowanie inteligencji człowieka w celu wykonania określonych zadań. Dzięki możliwości nauczania sztuczna inteligencja jest w stanie systematycznie poprawiać i optymalizować swoje działania. Jednym z najpopularniejszych przykładów AI w ostatnim czasie są popularne chatboty. Sztuczna inteligencja bardzo często definiowana jest jako nowoczesna dziedzina wiedzy, która obejmuje między innymi takie zagadnienia, jak: robotyka, sieci neuronowe, programy komputerowe symulujące zachowanie, czy też tworzenie rozbudowanych modeli zachowań inteligentnych.

Jakie są przykłady sztucznej inteligencji?

sztuczna inteligencja
Okulary VR

Sztuczna inteligencja według wielu specjalistów z branży IT jest jedną z najważniejszych technologii przyszłości. W dzisiejszych czasach bardzo mocno rozwijane są oprogramowania oparte na AI. Mowa tutaj między innymi o wirtualnych asystentach, wyszukiwarkach internetowych, czy też o zaawansowanych systemach umożliwiających rozpoznanie twarzy/mowy. Nie można zapominać również o zaawansowanych robotach, samochodach autonomicznych, czy też o dronach. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają inteligentne domy i inteligentna infrastruktura. Wyróżnić należy między innymi inteligentne termostaty, które uczą się podstawowych zachowań człowieka, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo energii elektrycznej. W inteligentnych miastach sztuczna inteligencja coraz częściej odpowiada na przykład za regulowanie ruchu drogowego.

Jakie zalety ma sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja ma bardzo wiele zalet, dlatego też coraz więcej osób i firm korzysta z jej olbrzymiego potencjału. Największym atutem jest oczywiście zdolność do automatyzacji procesów. W dużej mierze to właśnie dzięki sztucznej inteligencji można znacznie szybciej i dokładniej wykonywać powtarzalne zadania. Dzięki AI można zaoszczędzić sporo cennego czasu, pieniędzy i nerwów. Olbrzymim plusem sztucznej inteligencji jest także to, że AI wykazuje zdolność do uczenia się i udoskonalania swoich umiejętności. Dzięki sztucznej inteligencji bez problemu można analizować nawet bardzo duże zbiory danych, dlatego też można wyciągnąć lepsze wnioski od człowieka. AI ma oczywiście nie tylko same zalety, ale również kilka wad o których należy zawsze pamiętać. Sztuczna inteligencja jak wspomniano wcześniej oparta jest na dużych zbiorach danych. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że działanie AI może być bardzo trudne do przewidzenia. Bardzo problematyczną kwestią jest także ochrona danych osobowych. W dzisiejszych czasach niestety coraz częściej dochodzi do wycieków i nielegalnego wykorzystania poufnych danych.

Sprawdź również:

Udostępnij