Strona poświęcona tematyce technologii i urządzeń

Internet

VPN co to jest i jakie ma największe zalety?

VPN co to jest i jakie ma największe zalety?

Zagrożeń w Internecie jest bardzo wiele, dlatego też w ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają wirtualne sieci prywatne. Mowa tutaj oczywiście o sieciach VPN (ang. virtual private network), dzięki którym można zapewnić sobie prywatność online.

W niniejszym artykule znajdziesz:

  • co to jest VPN
  • czy warto skorzystać z tej usługi,
  • jak działa VPN.

Czym tak naprawdę jest VPN?

VPN
VPN na laptopie

Wirtualna sieć prywatna automatycznie tworzy zaszyfrowane tunele, które wykorzystywane są do przesyłania poufnych danych. Sam mechanizm w dużym skrócie mówiąc polega po prostu na ukryciu adresu IP, dzięki czemu można bezpiecznie korzystać nawet z publicznych sieci bezprzewodowych.

Dlaczego warto?

VPN jest idealnym rozwiązaniem dla tych użytkowników, którzy raz na zawsze chcą zapomnieć o wykradaniu poufnych danych. W dużej mierze to właśnie dzięki szyfrowaniu danych i tunelowaniu można zatrzymać śledzenie naszej aktywności w sieci. Dla wielu użytkowników olbrzymim atutem sieci VPN jest to, że można łączyć się z Internetem z dowolnego miejsca na ziemi. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że możemy skorzystać z serwisów internetowych, które nie działają aktualnie w naszym kraju.

Jak w rzeczywistości działa wirtualna sieć prywatna?

VPN
VPN na tablecie

Aby skorzystać z szyfrowania ruchu i jego tunelowania niezbędne jest oczywiście odpowiednie oprogramowanie VPN. To właśnie specjalne oprogramowanie odpowiada nie tylko za szyfrowanie ruchu wychodzącego, ale również za deszyfrowanie ruchu przychodzącego. Wszystkie zaszyfrowane dane automatycznie przekazywane są bezpośrednio do serwerów, które odpowiadają za obsługę usługi VPN. Odbywa się to w postaci strumienia danych, który tworzy wspomniany wcześniej tunel VPN.

Jaki VPN wybrać?

Na rynku jest bardzo wiele VPN-ów, dlatego też wybranie najlepszego narzędzia nie jest łatwym zadaniem. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na szybkość transmisji danych. Mowa tutaj oczywiście o prędkości kompresji przesyłanych danych. Warto wspomnieć również o tym, że niektóre firmy oferują ograniczony transfer. Dzięki szybkiej kompresji danych bez problemu będzie można płynnie oglądać materiały video, czy też streamować bez opóźnień. Ogromną rolę odgrywa także bezpieczeństwo. Jeżeli istnieje taka możliwość to najlepiej wybrać oprogramowanie, które nie będzie magazynowało naszych danych. Najbezpieczniejszym wyborem są VPN-y od renomowanych producentów, którzy długo działają na rynku. Mało osób zdaje sobie sprawę także z tego, aby zwrócić uwagę na dostępność i lokalizację serwerów. Dobry VPN powinien zaoferować przynajmniej kilka państw, przez które bez problemu przekierujemy nasz transfer. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że wirtualne sieci prywatne mogą tak naprawdę korzystać z różnego szyfrowania. W dzisiejszych czasach godne polecenia jest przede wszystkim niezawodne szyfrowanie AES-256. Jest to jeden z najpopularniejszych standardów, z którego korzystają najlepsze VPN-y. AES to bardzo silny szyfr blokowy, który do szyfrowaniu używa różnych kluczy kryptograficznych.

Sprawdź również inne artykuły:

Udostępnij