Strona poświęcona tematyce technologii i urządzeń

Internet

Światłowody jak działają i dlaczego warto na nie postawić?

Światłowody jak działają i dlaczego warto na nie postawić?

Internet światłowodowy zdobywa w Polsce coraz większą popularność, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. Mowa tutaj oczywiście o ultraszybkim internecie, który dostarczany jest nie tylko do użytkowników prywatnych, ale również do firm. Sieć światłowodowa rozrasta się w bardzo szybkim tempie, ale pomimo tego w dalszym ciągu wiele osób nie zna odpowiedzi na pytanie – światłowody jak działają?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak działa światłowód,
  • czym jest kabel światłowodowy,
  • dlaczego warto korzystać z internetu światłowodowego.

Sprawdź również: Jaki Internet na kartę?

Jak w rzeczywistości działa światłowód?

Światłowody

W dużym skrócie mówiąc, mechanizm działania internetu światłowodowego opiera się tak naprawdę na tzw. zjawisku wewnętrznego odbicia. Światło, które trafiło bezpośrednio do rdzenia światłowodu, jest w nim uwięzione na zawsze. Odpowiada za to specjalny płaszcz ochronny, którego współczynnik załamania jest znacznie mniejszy od współczynnika załamania samego rdzenia. Do odbicia światła dochodzi w miejscu, w którym styka się rdzeń i wspomniany płaszcz. Warto wspomnieć także o tym, że fala odbita ma identyczne parametry, co fala padająca. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że nie ma znaczenia tak naprawdę, ile razy światło odbije się w drodze pomiędzy odbiorcą a nadawcą. Jak powszechnie wiadomo nie istnieje idealny materiał, dlatego też światło poruszające się w światłowodzie na bieżąco ulega ciągłym zaburzeniom. Niedoskonała konstrukcja światłowodu prowadzi przeważnie do tłumienia, które skutkuje utratą mocy optycznej.

Kable światłowodowe – co warto o nich wiedzieć?

Kabel światłowodowy

Nowoczesne kable światłowodowe zaprojektowane zostały w taki sposób, aby sprawnie mogły pracować nawet przez około 40 lat. Jest to naprawdę dobry wynik zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę konkurencyjne rozwiązania dostępne na rynku. Jednym z najważniejszych materiałów z których produkuje się kable światłowodowe jest tajemnicze włókno szklane. Jest to rewelacyjny materiał, który może przewodzić światło nawet przez setki lat. Jedynym wymogiem jest to, aby zapewnić szczelną warstwę ochronną. Na maksymalną żywotność rdzeni duży wpływ mają także wszelkie zanieczyszczenia przedostające się do jego wnętrza.

Dlaczego warto postawić na światłowód?

Największym atutem światłowodu jest oczywiście ultraszybkość. W dużej mierze to właśnie dzięki tej technologii można pobierać dane z bardzo dużą prędkością. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nie ma problemu z oglądaniem filmów w wysokiej rozdzielczości, czy też z szybkim pobieraniem danych. Do największych zalet można zaliczyć także stabilność łącza i niezawodność. Na jakość sygnału nie mają wpływu różnorodne zakłócenia elektromagnetyczne. Identycznie wygląda sytuacja jeżeli weźmiemy pod uwagę niekorzystne warunki pogodowe. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że światłowód cały czas rozwija się w bardzo szybkim tempie. Z roku na rok coraz więcej użytkowników może skorzystać z dobrodziejstwa sieci światłowodowej. Bezawaryjna sieć zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników, którzy przesyłają i pobierają duże ilości plików. Do największych zalet można zaliczyć także atrakcyjne ceny za internet domowy. Na ciekawe stawki mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy poszukują szybkiego internetu dla firm.

Jeśli chcesz się dowiedzieć co to Starlink, przeczytaj ten artykuł:

Udostępnij