Strona poświęcona tematyce technologii i urządzeń

Internet

Co to jest Starlink? Odpowiadamy

Co to jest Starlink? Odpowiadamy

Wiele osób zastanawia się, co to jest Starlink. Okazuje się, że jest to globalny projekt przedsiębiorstwa SpaceX. Jego celem jest stworzenie sieci satelitów, które zapewniają szybki oraz niskopoziomowy internet na całym globie. Warto zauważyć, że projekt został ogłoszony na początku 2015 r., a pierwszy satelita został wystrzelony na orbitę ziemską w 2018 r.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest Starlink,
  • jaki jest cel projektu Starlink,
  • jak działa Sarlink.

Czym jest Starlink?

Warto na samym początku zauważyć, że sieć Starlink złożona jest z tysięcy małych satelitów krążących na niskiej orbicie okołoziemskiej, w odległości ponad 500 kilometrów od Ziemi. Jak się okazuje, każdy satelita został wyposażony w zestaw anten pozwalających na połączenie z ziemią oraz na przesyłanie sygnałów internetowych. Niska orbita satelitów Starlink sprawia, że opóźnienia w przesyłaniu danych są nikłe, co czyni się zdecydowanie bardziej wydajną aniżeli standardowe satelity stosowane od wielu dekad. SpaceX to zdecydowanie przyszłość. Warto wiedzieć, że satelity tej firmy są zaprojektowane w taki sposób, żeby w razie potrzeby można było je zdeorbitować, a kolejno spalić w atmosferze. Taki zabieg sprawia, że zmniejsza się problem zanieczyszczenia kosmicznego ziemi.

Starlink – co warto wiedzieć o tych satelitach?

Trzeba wiedzieć o tym, że celem projektu Starlink jest przede wszystkim zapewnienie dostępu do szybkiego internetu wszędzie tam, gdzie dostęp do łączności jest mocno ograniczony bądź w ogóle go niema. Niestety takich miejsc na ziemi jest sporo. Mowa tutaj nie tylko o obszarach wiejskich, ale też miejskich. Do tego dolicza się lotniska, statki oraz inne obszary, które tradycyjnie miały problem z dostępem do sieci internetowej. Trzeba wiedzieć o tym, że Starlink ma spory potencjał w dziedzinach tj. nauka, zdrowie, edukacja, a ponadto w celach wojskowych oraz bezpieczeństwa każdego państwa. Okazuje się, że w przyszłości rozwój tej technologii może stanowić alternatywę dla standardowych usług internetowych. Możliwe będzie dostarczenie szybszego oraz zdecydowanie lepszego dostępu do internetu na całym globie.

Na czym polega Starlink?

Warto zaznaczyć, że obecnie Starlink jest w fazie beta-testów, a pierwsze usługi internetowe są dostępne tylko w niektórych miejscach na świecie. Trzeba jednak wiedzieć, że firma SpaceX planuje niedługo rozszerzyć sieć na następne kraje, a w niedalekiej przyszłości mieć także możliwość dostarczania szybkiego internetu na całym globie. Warto dodać, że istnieją jednak pewne kontrowersje. Związane są one z projektem Starlink. Mowa tutaj o wpływie dużej liczby satelitów na nocne niebo oraz astronomię. Jak się okazuje, satelity Starlink widoczne są gołym okiem jako jasne punkty na niebie. Często utrudniają one obserwacje astronomiczne. Należy wiedzieć, że naukowcy obawiają się głównie tego, iż spore ilości satelitów mogą doprowadzać do zakłóceń w działaniu teleskopów kosmicznych oraz radioteleskopów. Może to mieć negatywny wpływ na wiele badań naukowych oraz na obserwacje kosmosu. Pomimo wielu obaw projekt Starlink cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Sprawdź również nasze inne artykuły:

Udostępnij