Strona poświęcona tematyce technologii i urządzeń

Technologia

Co to jest inteligentny dom i jakie są jego największe atuty?

Co to jest inteligentny dom i jakie są jego największe atuty?

W ostatnim czasie na naszym rynku pojawia się coraz więcej tajemniczych firm, które oferują zaawansowane systemy inteligentnego domu.

Z niniejszego artykułu dowiesz się

  • co to jest inteligentny dom,
  • czy w rzeczywistości warto wyposażyć się w szereg nowoczesnych sprzętów elektronicznych,
  • na jaką technologię postawić.

Sprawdź również: Do czego jest stosowana sztuczna inteligencja?

Co to jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to tak naprawdę zbiorcza nazwa dla zaawansowanych systemów i nowoczesnych urządzeń automatyki domowej. Mowa tutaj oczywiście o systemach smart home, które wbrew pozorom pojawiają się nie tylko w nowoczesnym budownictwie. Główna idea inteligentnych domów polega na tym, że spora część przedmiotów codziennego użytku połączona jest bezpośrednio w sieci, dzięki czemu mogą komunikować się ze sobą i ułatwić codzienne życie domownikom. Dzięki nowoczesnej technologii za pomocą zwykłego smartfona możemy kontrolować nie tylko temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, ale również możemy zarządzać oświetleniem, czy też zdalnie włączać/wyłączać różnorodne urządzenia podłączone do sieci elektrycznej. Olbrzymim atutem inteligentnych domów jest to, że można zarządzać swoim mieszkaniem nawet wtedy, gdy znajdujemy się z dala od niego. Jest to naprawdę bardzo wygodne i niesłychanie praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzimy sporo gotówki i cennego czasu.

Jakie produkty wchodzą w skład inteligentnego domu?

inteligenty dom
Dom obsługiwany za pomocą telefonu

Jak wspomniano powyżej na inteligentny dom składa się tak naprawdę bardzo wiele urządzeń. Jedne z nich odpowiadają wyłącznie za bezpieczeństwo, a inne skupiają się na tym, aby znacząco poprawić komfort naszego codziennego życia. Standardem w dzisiejszych czasach są inteligentne gniazdka. W dużej mierze to właśnie dzięki smart plug możemy włączać i wyłączać poszczególne urządzenia elektryczne. Jest to idealne rozwiązanie dla tych osób, które chcą ograniczyć rachunki za energię elektryczną. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się również inteligentne oświetlenie, dzięki któremu można regulować nie tylko jasność, ale również barwę. Nowością na rynku jest inteligentne ogrzewanie, które jak łatwo się domyślić służy oczywiście do kontrolowania temperatury w wybranych pomieszczeniach. Warto wspomnieć także o inteligentnych czujnikach, które coraz częściej pojawiają się w mieszkaniach, biurach i pomieszczeniach użyteczności publicznej. Mowa tutaj między innymi o czujnikach temperatury, czujnikach gazu, czy też czujnikach dymu. Wyróżnić należy także systemy alarmowe, a dokładniej mówiąc zaawansowane kamery do monitoringu.

Na jaką technologię postawić?

System inteligentnego domu może korzystać nie tylko z aktualnych standardów komunikacyjnych, ale również z łączności radiowej na niestandardowym paśmie. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście systemy oparte na popularnej sieci Wi-Fi. Dzięki tej technologii możemy kontrolować poszczególne urządzenia za pomocą komputera lub telefonu komórkowego. Wiele firm korzysta z technologii Z-Wave/ZigBee. Jest to energooszczędna komunikacja wewnątrz mieszkania, która z miesiąca na miesiąc zdobywa coraz większe grono zadowolonych użytkowników.

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o AI, przeczytaj ten wpis:

Udostępnij