Strona poświęcona tematyce technologii i urządzeń

Internet

Jak zwiększyć prędkość internetu bezprzewodowego i przewodowego?

Jak zwiększyć prędkość internetu bezprzewodowego i przewodowego?

Osoby, które chcą zwiększyć prędkość Internetu, w pierwszej kolejności powinny przeprowadzić test szybkości łącza. W sieci dostępnych jest wiele darmowych narzędzi internetowych, dzięki którym można dokonać stosownych pomiarów.

Co dowiesz się z artykułu?

  • Co wpływa na prędkość internetu.
  • Co najczęściej zakłóca sygnał.
  • Jak zwiększyć prędkość internetu,

Prawidłowa konfiguracja routera

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że nieprawidłowo ustawiony router może obniżać prędkość Internetu. Pamiętać należy o tym, że na szybkość łącza bardzo duży wpływ ma właśnie wybór odpowiedniego kanału. Do dyspozycji jest 13 kanałów, dlatego też warto przetestować każdy z nich, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie wybrać najlepsze rozwiązanie. W wielu sytuacjach najlepszą jakość połączenia można uzyskać poprzez wybranie kanału 11 albo 6. Wynika to z tego, że są to najmniej obciążone kanały. Jeżeli chcemy dokładnie sprawdzić przeciążenie poszczególnych kanałów, to warto skorzystać z pomocy specjalnych programów skanujących.

Co najczęściej zakłóca sygnał?

Użytkownicy korzystający z Internetu bezprzewodowego powinni zadbać również o to, aby usunąć wszelkie czynniki, które mogą w mniejszym lub większym stopniu zakłócać sygnał. Problemy pojawiają się przede wszystkim wtedy, gdy w mieszkaniu są dość grube ściany. Nie można zapominać również o tym, że sygnał może być zakłócany przez samą obudowę routera. Prędkość łącza może spaść także wtedy, gdy router znajdować będzie się blisko innych sprzętów elektronicznych. Mowa tutaj przede wszystkim o dekoderach, głośnikach, kamerach i słuchawkach bezprzewodowych, które pracują na tej samej częstotliwości. Aby zwiększyć prędkość Internetu należy router ustawić w optymalnym miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest także dokupienie dodatkowych antenek, które znacząco zwiększą zasięg i poprawią sygnał.

Optymalizacja systemu

Aby zwiększyć prędkość Internetu, warto zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego. Bardzo ważne jest również to, aby korzystać ze sprawdzonego programu antywirusowego. W dużej mierze to właśnie dzięki niemu można pozbyć się niebezpiecznych wirusów i koni trojańskich, które mogą spowalniać nie tylko Internet, ale również komputer. Systematycznie aktualizować należy także router i sterowniki karty sieciowej. Szczególną uwagę należy zwrócić także na zainstalowane w systemie aplikacje, które mogą korzystać z Internetu w tle.

Jak zwiększyć prędkość internetu – sprawdzone triki

Osoby, które nie znają się na sprzęcie IT i nie wiedzą jak zwiększyć prędkość Internetu mogą oczywiście skorzystać z pomocy odpowiednich fachowców. Dobry specjalista może podpowiedzieć, jakie ustawienia wybrać, aby poprawić prędkość łącza. W niektórych sytuacjach wskazana może być na przykład wymiana karty sieciowej albo routera. Jeżeli nasz Internet w dalszym ciągu działa bardzo wolno, to warto jak najszybciej skontaktować się z operatorem. Bardzo wiele problemów leży właśnie po stronie dostawcy. Doświadczony serwisant po przeprowadzeniu niezbędnych testów powinien szybko znaleźć przyczynę problemu. Przy wolnym łączu warto rozważyć także zmianę pakietu. Wielu dostawców spowalnia Internet po przekroczeniu pakietu danych, dlatego też należy sprawdzić swoją umowę.

Sprawdź również jak zadbać o komputer oraz baterię w telefonie.

Udostępnij