W dzisiejszych czasach mało który człowiek jest w stanie wyobrazić sobie codzienne życie bez komputerów. Nowoczesne komputery są mikroskopijnych rozmiarów, a co najważniejsze, są w stanie wykonać nawet bardzo skomplikowane obliczenia. Pamiętać należy jednak o tym, że pierwsze komputery zajmowały olbrzymie przestrzenie, a dostęp do nich miały wyłącznie naukowe instytucje albo rządowe agencje.
Z niniejszego artykułu dowiesz się:
- kiedy powstał pierwszy komputer,
- do czego był on wykorzystywany,
- czym się charakteryzował.
Pierwszy komputer – co warto wiedzieć?
Pierwszym komputerem był ENIAC (ang. Electronic Numerical Integrator And Computer), który zadebiutował 14 lutego 1946 roku. Warto wspomnieć o tym, że to właśnie pierwszy komputer uznaje się za największy sprzęt stacjonarny. Zaawansowane prace nad tajemniczą maszyną trwały dwa lata (od 1943 do 1945 roku). Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że innowacyjna maszyna zaprojektowana została w celu dokonywania skomplikowanych obliczeń arytmetycznych. Naukowcy wykorzystywali pierwszy komputer między innymi do wyliczania tabel balistycznych.
Czym charakteryzował się ENIAC?
Jak widać powyżej komputer ENIAC był bardzo dużym sprzętem, który zajmował 167 metrów kwadratowych. Urządzenie o 24 metrach długości składało się aż z 42 blaszanych szaf. Jeżeli chodzi o wagę, to pierwszy komputer nieznacznie przekraczał 27 ton. Aby uruchomić opisywany sprzęt potrzebne było 140 kw mocy. W trakcie rozruchu sprzętu w całym mieście przygasały światła. Za twórców pierwszego komputera na świecie uznaje się J.P. Eckerta i J.W. Mauchly’ego. Warto wspomnieć również o tym, że do obsługi ENIAC-a wymagany był odpowiednio przeszkolony sztab doświadczonych specjalistów. Pamiętać należy także o tym, że komputer ENIAC nie posiadał własnej pamięci operacyjnej. Na samym początku programowało się ją za pomocą specjalnych wtyków kablowych. Dopiero później wykorzystano karty perforowane.
Jak powstawał pierwszy komputer?
Rozwój komputerów znacząco przyspieszył wybuch II wojny światowej. To właśnie dla działań militarnych wykorzystywane były skomplikowane systemy szyfrowania. Pierwsze komputery wspierały również balistykę artyleryjską i wiele innych gałęzi wojskowości. Jak łatwo się domyślić nawet najzdolniejszy matematyk nie jest w stanie w krótkim czasie rozwiązać setki skomplikowanych obliczeń. Inaczej wygląda sytuacja jeżeli wykorzysta się potencjał zaawansowanej maszyny. Według najnowszych danych koszty skonstruowania powyżej opisywanego komputera przekroczyły pięćset tysięcy dolarów. Oznacza to, że w dzisiejszych czasach za komputer ENIAC trzeba było zapłacić ok. 6 milionów dolarów. Pierwszy komputer miał być wykorzystany do celów wojskowych, ale jego budowa zakończyła się po wojnie. Pierwszy komputer posługiwał się systemem dziesiętnym. ENIAC operował liczbami dziesięciocyfrowymi, dodatnimi i ujemnymi (z ustalonym położeniem przecinka dziesiętnego). W ciągu jednej sekundy ENIAC był w stanie wykonać 5000 operacji dodawania. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że pierwszy komputer był w stanie zastąpić tysiące matematyków.
Zobacz również nasze inne artykuły: