Kolejna witryna oparta na WordPressie

Komputer

Jak sprawdzić IP komputera?

Jak sprawdzić IP komputera?

Potrzebujesz IP Twojego komputera, ale nie wiesz gdzie go znaleźć? My pomożemy Ci jak sprawdzić IP komputera. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów, dzięki którym można szybko i łatwo sprawdzić adres IP komputera i nie tylko.

Z tego artykułu dowiesz się jak:

 • jak sprawdzić IP komputera w łatwy i szybki sposób,
 • jak sprawdzić adres IP telefonu,
 • dlaczego warto sprawdzać adres IP.

Jak sprawdzić IP komputera? Łatwe i szybkie sposoby

Adres IP jest niezbędnym elementem w sieciach komputerowych. Jest to unikalny identyfikator, który przypisany jest do każdego urządzenia podłączonego do sieci. Dlatego też, w niektórych przypadkach konieczne może być sprawdzenie adresu IP komputera. Oto kilka łatwych i szybkich sposobów jak sprawdzić IP komputera.

Sprawdź adres IP w systemie Windows

Pierwszym sposobem na sprawdzenie adresu IP jest skorzystanie z wbudowanego narzędzia w systemie Windows. Aby to zrobić, należy wykonać następujące kroki:

 1. Kliknij przycisk „Start” i wpisz „cmd” w polu wyszukiwania.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na „Command Prompt” i wybierz „Uruchom jako administrator”.
 3. Wpisz „ipconfig” i naciśnij klawisz Enter.
 4. Na liście wyników znajdziesz informacje o adresie IP twojego komputera.

Sprawdź adres IP w systemie MacOS

W systemie MacOS sprawdzenie adresu IP jest równie proste. Wystarczy wykonać 

następujące kroki:

 1. Kliknij ikonę „Apple” w lewym górnym rogu ekranu.
 2. Wybierz „Preferencje systemowe” i kliknij na „Sieć”.
 3. Na liście po lewej stronie ekranu znajdź swoje połączenie sieciowe i kliknij na nie.
 4. Na liście informacji wyświetlanych na prawej stronie ekranu znajdź adres IP twojego komputera.

Sprawdź adres IP za pomocą strony internetowej

Jeśli nie chcesz korzystać z wbudowanych narzędzi systemowych, istnieją również strony internetowe, które umożliwiają sprawdzenie adresu IP. Wystarczy wejść na stronę do tego przeznaczoną, a na ekranie pojawi się informacja o Twoim adresie IP.

Sprawdź adres IP telefonu za pomocą aplikacji mobilnej

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, również możesz sprawdzić adres IP za pomocą dedykowanej aplikacji. W sklepie App Store lub Google Play możesz znaleźć wiele darmowych aplikacji, które umożliwiają szybkie i łatwe sprawdzenie adresu IP Twojego urządzenia mobilnego.

Dlaczego warto sprawdzać adres IP? 

Warto zwrócić uwagę, że adres IP jest zmienny i może ulec zmianie w zależności od sposobu, w jaki łączymy się z siecią. Dlatego też, jeśli chcemy mieć pewność, że mamy aktualny adres IP, powinniśmy regularnie sprawdzać go za pomocą jednej z opisanych wyżej metod. 

W przypadku problemów z połączeniem z internetem, sprawdzenie adresu IP może pomóc w diagnozowaniu przyczyn problemów. Często okazuje się, że problemy z połączeniem wynikają z błędów w konfiguracji adresu IP lub DNS. Dlatego też, jeśli masz problemy z połączeniem z internetem, warto sprawdzić, czy adres IP jest poprawnie skonfigurowany.

Natomiast warto pamiętać o bezpieczeństwie w sieci. Adres IP może być wykorzystywany przez osoby trzecie do przeprowadzania ataków na nasze urządzenie lub sieć. Dlatego też, nie udostępniaj swojego adresu IP osobom, którym nie ufasz i nie otwieraj podejrzanych linków ani załączników.

Podsumowanie

Reasumując, istnieje wiele sposobów na sprawdzenie adresu IP naszego komputera lub urządzenia mobilnego. Wszystkie metody, które omówiliśmy w tym artykule są bardzo proste i łatwe w użyciu oraz mogą nam pomóc w diagnozowaniu problemów z połączeniem z internetem.

Wiesz już jak sprawdzić IP komputera, więc możesz sprawdzić również jak działa prędkość Twojego Internetu, po przeczytaniu tego wpisu:

Jeśli interesuje Cię jak powstał pierwszy komputer, przeczytaj ten artykuł:

Udostępnij