Strona poświęcona tematyce technologii i urządzeń

Komputer

Jak sprawdzić IP komputera?

Jak sprawdzić IP komputera?

Potrzebujesz IP Twojego komputera, ale nie wiesz gdzie go znaleźć? My pomożemy Ci jak sprawdzić IP komputera. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów, dzięki którym można szybko i łatwo sprawdzić adres IP komputera i nie tylko.

Z tego artykułu dowiesz się jak:

 • jak sprawdzić IP komputera w łatwy i szybki sposób,
 • jak sprawdzić adres IP telefonu,
 • dlaczego warto sprawdzać adres IP.

Jak sprawdzić IP komputera? Łatwe i szybkie sposoby

Adres IP jest niezbędnym elementem w sieciach komputerowych. Jest to unikalny identyfikator, który przypisany jest do każdego urządzenia podłączonego do sieci. Dlatego też, w niektórych przypadkach konieczne może być sprawdzenie adresu IP komputera. Oto kilka łatwych i szybkich sposobów jak sprawdzić IP komputera.

Sprawdź adres IP w systemie Windows

Pierwszym sposobem na sprawdzenie adresu IP jest skorzystanie z wbudowanego narzędzia w systemie Windows. Aby to zrobić, należy wykonać następujące kroki:

 1. Kliknij przycisk „Start” i wpisz „cmd” w polu wyszukiwania.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na „Command Prompt” i wybierz „Uruchom jako administrator”.
 3. Wpisz „ipconfig” i naciśnij klawisz Enter.
 4. Na liście wyników znajdziesz informacje o adresie IP twojego komputera.

Sprawdź adres IP w systemie MacOS

W systemie MacOS sprawdzenie adresu IP jest równie proste. Wystarczy wykonać 

następujące kroki:

 1. Kliknij ikonę „Apple” w lewym górnym rogu ekranu.
 2. Wybierz „Preferencje systemowe” i kliknij na „Sieć”.
 3. Na liście po lewej stronie ekranu znajdź swoje połączenie sieciowe i kliknij na nie.
 4. Na liście informacji wyświetlanych na prawej stronie ekranu znajdź adres IP twojego komputera.

Sprawdź adres IP za pomocą strony internetowej

Jeśli nie chcesz korzystać z wbudowanych narzędzi systemowych, istnieją również strony internetowe, które umożliwiają sprawdzenie adresu IP. Wystarczy wejść na stronę do tego przeznaczoną, a na ekranie pojawi się informacja o Twoim adresie IP.

Sprawdź adres IP telefonu za pomocą aplikacji mobilnej

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, również możesz sprawdzić adres IP za pomocą dedykowanej aplikacji. W sklepie App Store lub Google Play możesz znaleźć wiele darmowych aplikacji, które umożliwiają szybkie i łatwe sprawdzenie adresu IP Twojego urządzenia mobilnego.

Dlaczego warto sprawdzać adres IP? 

Warto zwrócić uwagę, że adres IP jest zmienny i może ulec zmianie w zależności od sposobu, w jaki łączymy się z siecią. Dlatego też, jeśli chcemy mieć pewność, że mamy aktualny adres IP, powinniśmy regularnie sprawdzać go za pomocą jednej z opisanych wyżej metod. 

W przypadku problemów z połączeniem z internetem, sprawdzenie adresu IP może pomóc w diagnozowaniu przyczyn problemów. Często okazuje się, że problemy z połączeniem wynikają z błędów w konfiguracji adresu IP lub DNS. Dlatego też, jeśli masz problemy z połączeniem z internetem, warto sprawdzić, czy adres IP jest poprawnie skonfigurowany.

Natomiast warto pamiętać o bezpieczeństwie w sieci. Adres IP może być wykorzystywany przez osoby trzecie do przeprowadzania ataków na nasze urządzenie lub sieć. Dlatego też, nie udostępniaj swojego adresu IP osobom, którym nie ufasz i nie otwieraj podejrzanych linków ani załączników.

Podsumowanie

Reasumując, istnieje wiele sposobów na sprawdzenie adresu IP naszego komputera lub urządzenia mobilnego. Wszystkie metody, które omówiliśmy w tym artykule są bardzo proste i łatwe w użyciu oraz mogą nam pomóc w diagnozowaniu problemów z połączeniem z internetem.

Wiesz już jak sprawdzić IP komputera, więc możesz sprawdzić również jak działa prędkość Twojego Internetu, po przeczytaniu tego wpisu:

Jeśli interesuje Cię jak powstał pierwszy komputer, przeczytaj ten artykuł:

Udostępnij