Strona poświęcona tematyce technologii i urządzeń

Komputer

Jak odblokować myszkę w laptopie? Najpopularniejsze sposoby

Jak odblokować myszkę w laptopie? Najpopularniejsze sposoby

Kursor od wielu lat wykorzystywany jest w nowoczesnych laptopach. W dużej mierze to właśnie dzięki niemu można liczyć na wygodną i bardzo szybką nawigację. Niestety jeżeli kursor odmówi nam posłuszeństwa, to mogą pojawić się mniejsze lub większe problemy.

Z niniejszego artykułu dowiesz się:

  • co zrobić jak myszka w laptopie nie działa,
  • jak odblokować myszkę w laptopie,
  • jak włączyć touchpada.

Przełącznik touchpada na klawiaturze numerycznej

Na wielu laptopach można znaleźć specjalny przycisk z ikoną, która do złudzenia przypomina touchpad z linią. To właśnie po naciśnięciu tego przycisku można odblokować myszkę w laptopie. Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie klawiszy funkcyjnych, które zazwyczaj znajdują się w górnej części klawiatury. Wielu producentów nowoczesnych laptopów udostępnia specjalne klawisze funkcyjne, które odpowiadają właśnie za sterowanie gładzikiem. W wielu urządzeniach za odblokowanie myszki odpowiada klawisz F7. W niektórych laptopach za opisywaną funkcję odpowiada klawisz F5 albo F9.

Ustawienia w systemie operacyjnym

Myszka może być zablokowana w systemie operacyjnym, dlatego też warto upewnić się, czy to właśnie tutaj nie ma problemu. W systemie Windows wystarczy kliknąć przycisk Start, a następnie wpisać w wyszukiwarkę frazę „Mysz”. W pozycji wyszukiwania powinna pojawić się pozycja „Ustawienia myszy”. To właśnie tutaj można wybrać zakładkę „Powiązane ustawienia” i sprawdzić, czy myszka nie jest zablokowana. Warto sprawdzić także zakładkę „Driver”, w której powinna być zaznaczona opcja „Enable Device”.

Jak włączyć touchpad w laptopie, aby możliwe było poruszanie się kursora

W nowych laptopach dostępna jest specjalna dioda LED, która zazwyczaj znajduje się w lewym górnym rogu. Jeżeli dioda nie świeci na zielono, to wówczas mamy pewność, że touchpad jest wyłączony. Jeżeli chcemy ponownie włączyć touchpad, to należy go szybko podwójnie stuknąć.

Co zrobić gdy myszka w laptopie nie działa?

Jeżeli myszka nie działa w laptopie, to w pierwszej kolejności warto zainstalować dedykowane sterowniki. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość myszek komputerowych łączy się z laptopem automatycznie i od razu pobiera najnowsze sterowniki. Niestety w niektórych sytuacjach może dojść do odmowy współpracy myszki z danym sprzętem. Pamiętać należy także o systematycznej aktualizacji systemu operacyjnego Windows. Jeżeli myszka nie działa, to warto sprawdzić również, czy baterie są naładowane. Wielu użytkowników korzysta z myszek, które zasilane są bateriami alkalicznymi, dlatego też zapomina o ich naładowaniu. Na samym końcu warto wspomnieć o problemach z połączeniem. Myszka komputerowa może mieć problem z połączeniem przewodowym i bezprzewodowym. W tym pierwszym przypadku warto sprawdzić stan techniczny poszczególnych portów. W myszkach bezprzewodowych bardzo częstym problemem jest błędne parowanie technologii Bluetooth. Nowoczesne laptopy posiadają kilka portów USB, dlatego też warto sprawdzić myszkę w kilku portach. Jeżeli korzystamy z połączenia bezprzewodowego to należy sprawdzić czy technologia Bluetooth jest uruchomiona w laptopie.

Zastanawiasz się, jak sprawdzić prędkość Internetu, przeczytaj ten wpis:

Jeśli zastanawiasz się, co kupić na prezent dla zapalonego gracza gier komputerowych, sprawdź tutaj:

Udostępnij