Jeżeli nasz komputer znacząco spowolnił pracę, to warto poważnie zastanowić się nad jego gruntownym wyczyszczeniem. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele sprawdzonych narzędzi, dzięki którym można poprawić wydajność sprzętu. Pamiętać należy także, że systematycznego czyszczenia wymaga nie tylko system operacyjny, ale również sam sprzęt.
Z artykułu dowiesz się:
- jak czyścić system operacyjny,
- jak wyczyścić komputer z kurzu,
- jak zapobiegać osadzaniu kurzu.
Czyszczenie systemu operacyjnego – co warto wiedzieć?
W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, aby przed czyszczeniem komputera zrobić kopię zapasową. Najważniejsze pliki warto zgrać na zewnętrzny dysk albo na płyty DVD. Warto wspomnieć również o tym, że kopie zapasowe można przechowywać także w chmurze. Właściciele systemu Windows mogą skorzystać z funkcji „Utwórz punkt przywracania systemu”. Dzięki możliwości przywrócenia poprzedniej wersji systemu ograniczymy ryzyko utracenia ważnych danych. Drugim bardzo ważnym krokiem jest odinstalowanie wszystkich programów i aplikacji z których nie korzystamy. Nowoczesne systemy Windows są bardzo intuicyjne w obsłudze, dzięki czemu zbędne programy mogą usunąć osoby, które nie znają się za bardzo na IT. Kolejnym ważnym krokiem jest czyszczenie dysku C. To właśnie na nim zazwyczaj zainstalowany jest system operacyjny. Jeżeli mamy kilka dysków, to warto na każdym wybrać opcje „Oczyszczanie dysku”. Specjaliści zalecają także, aby systematycznie przeprowadzać defragmentację dysku. Regularnie skanować należy również system operacyjny sprawdzonym programem antywirusowym, dzięki któremu wyłapiemy niechciane aplikacje.
Jak wyczyścić komputer z kurzu?
Jak wspomniano we wstępie zadbać należy nie tylko o system operacyjny, ale również o poszczególne podzespoły. Jeżeli nasz komputer zacznie głośno pracować i zwiększy się jego temperatura pracy, to wówczas mamy wyraźny sygnał, że niezbędne jest kompleksowe czyszczenie. W sklepach komputerowych dostępne są specjalne puszki ze sprężonym powietrzem. To właśnie dzięki nim wyczyścimy płytę główną po odkręceniu obudowy. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto skorzystać także z pomocy dmuchawy. Dzięki sprężonemu powietrzu raz na zawsze zapomnimy o pozapychanym układzie chłodzenia. W niektórych sytuacjach niezbędne jest ręczne wyczyszczenie osadów i pyłków. W zadaniu tym pomóc może pędzelek. Ostatnim etapem czyszczenia komputera jest udrożnienie filtrów.
Przydatne wskazówki
Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie wyczyścić komputer, to bez problemu możemy skorzystać z pomocy odpowiednich fachowców. Na rynku jest wiele firm, które oferują kompleksowe czyszczenie komputera i systemu operacyjnego.
Aby ograniczyć osiadanie kurzu warto skorzystać z pomocy filtrów i siateczek przeciwpyłowych. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, aby komputer umieścić w odpowiednim miejscu. Kluczem do sukcesu jest to, aby zapewnić bezproblemowy przepływ powietrza. Dzięki umiejętnie rozmieszczonym wentylatorom można zahamować kłopotliwe pyłki kurzu.
Regularnie warto czyścić także akcesoria komputerowe. Mowa tutaj przede wszystkim o klawiaturze i myszce komputerowej. Od czas do czasu należy także dokładnie wyczyścić podkładkę pod myszkę.
Sprawdź również nasze inne wpisy: