WordPress - motywy, wtyczki, informacje, programowanie

Wordpress SEO by Yoast

WordPress SEO – darmowa wtyczka warta każdych pieniędzy

Wtyczka WordPress SEO by Yoast

Nasze oceny

Wersja 1.1.5

Jakość:
Wygoda obsługi:
Zaawansowanie:
Dokumentacja:
To naprawdę niezwykłe, że tym biznesie (SEO i pozycjonowania), gdzie każdy patrzy tylko na pieniądze, a dobre narzędzia kosztują najczęściej dużo, użytkownicy WordPressa mają do dyspozycji tak znakomitą wtyczkę całkowicie za darmo. I to właściwie nie tylko wtyczkę, ale też mnóstwo bardzo cennych informacji dostępnych na blogu autora.

Joost de Valk to postać przez wielkie „P” świata WordPressowego i człowiek, który ogromnie dużo wniósł w jego rozwój. Wśród wielu wtyczek, których jest autorem dwa niewątpliwie zasługują na szczególna uwagę: Google Analytics for WordPress oraz WordPress SEO, który omawiamy w tym tekście.

Polecam najpierw artykuł o optymalizacji stron pod kątem wyszukiwarek, a jeśli temat SEO jest dla Ciebie jeszcze nieznany możesz zacząć od Podstawy SEO – Jak to działa.

Joost jest ekspertem SEO, żyje z tego na co dzień i od lat doradza i małym i naprawdę wielkim firmom. Jest też chyba fajnym gościem o wysokiej etyce, który bardzo dobre efekty osiąga nie uciekając się do praktyk Black, czy nawet Gray Hat SEO. Stara się też nie tracić kontaktu z rzeczywistością i oprócz consultingów dla największych firm, robi też stosunkowo tanie przeglądy mniejszych stron (na polską kieszeń niestety nie aż takie tanie) pisze wiele artykułów, które sa źródłem bardzo rzetelnej wiedzy, bardzo wspiera WordPressa. Oczywiście buduje w ten sposób również swoją popularność, ale robi przy tym wiele dobrego.

WordPress SEO by Yoast to znakomite narzędzie, bardzo solidnie oprogramowane, bardzo przemyślane, minimalizujące prawdopodobieństwo, że człowiek zrobi nim krzywdę swojemu serwisowi, i też dobrze udokumentowane na wiele różnych sposobów. Do niedawna dzieliła się popularnością z wtyczką All In One SEO Pack, ale w tej chwili jest już absolutnym liderem.

Możliwości WordPress SEO by Yoast

 • Bardzo wygodny box pozwalający na wpisanie dodatkowych danych dla SEO (takich jak np. meta description), który można włączyć pod różnymi rodzajami wpisów w tym wpisów o typach zdefiniowanych przez użytkownika.
 • Wygodny box podglądu podczas edycji wpisu, pokazujący jak będzie on wyglądał w Gooogle
 • Możliwość zdefiniowania głównego słowa kluczowego i pilnowanie jego obecności zagęszczenia w tekście (niestety nie dział dobrze z polskimi odmianami)
WordPress SEO panel dostępny podczas edycji wpisu

Panel dostępny podczas edycji wpisu dzięki wtyczce WordPress SEO by Yoast

 • Pełna obsługa SEO dla stron archiwów taksonomii (kategorii, tagów, innych)
 • Pomoc w zweryfikowaniu serwisu w narzędziach webmasterskich Google, Binga i Alexy
 • Elastyczny i wygodny (i bardzo rozbudowany) system szablonów dla tytułów i opisów dla wszystkich rodzajów stron występujących w serwisie WordPressowym włącznie ze stronami archiwów, szukania, stronami typów wpisów zdefiniowanych przez użytkownika, strony błędu 404, itd.
WordPress SEO - zmienne szablonów dla tytułow i opisów

Lista zmiennych dostępnych w szablonach dla tytułów stron i opisów we wtyczce WordPress SEO by Yoast

 • Obsługa pliku robots.txt, możliwość określenia, które części serwisu mają być indeksowane, włącznie z z funkcjami dość zaawansowanymi.
 • Opcje do wyeliminowania z nagłówków stron serwisu niektórych niepotrzebnych informacji
 • Opcjonalne wsparcie dla danych OpenGraph i podpięcie admina strony lub aplikacji
 • Pełnie wsparcie dla Sitemap XML dla wyszukiwarek, z możliwością decydowania o wyłączeniu niektórych części serwisu z sitemapy
 • Możliwość wyeliminowania /category/ z linku kategorii
 • Generowanie i rozbudowane opcje dla nawigacji okruszkowej (breadcrumbs)
 • Możliwość dodawania dodatkowych elementów do kanałów RSS
 • Rozbudowane możliwości importu ustawień SEO z innych pluginów
 • Bardzo dobrze opisany interface, wbudowany przewodnik, pokazujący możliwości programu
WordPress SEO - ustawienia dla facebooka i OpenGraph

Ustawienia dotyczące Facebooka i protokołu OpenGraph

Największe zalety wtyczki

 • Bardzo staranne oprogramowanie i dbanie o kompatybilność nawet z dość egzotycznymi motywami w wtyczkami
 • Bardzo wygodny panel i dobrze przemyślany panel przy edycji wpisu
 • Bardzo dokładnie opisane wszystkie ekrany konfiguracji i masa wiedzy w artykułach na blogu Joosta, przez samo korzystanie z tej wtyczki można się wiele nauczyć.
 • W wielu wypadkach wyeliminowanie konieczności korzystania z dodatkowych wtyczek (dla facebooka, nawigacji okruszkowej, dodatków do kanałów rss, usuwanie /category/ ze ścieżki)

Wady wtyczki

Właściwie jedyne zastrzeżenia jakie można mieć do tej wtyczki są związane z językiem polskim. Nie ma na razie polskiej lokalizacji, no i niestety narzędzia związane z „focus keyword” w panelu przy edycji wpisu nie uwzględniają polskich odmian choć Google je uwzględnia. Nie bardzo sobie jednak wyobrażam jak Joost miałby to zrobić dla wszystkich języków, dlatego w praktyce trzeba z tym żyć.

Podsumowanie

Mało jest tak przydatnych i wartościowych wtyczek i to jeszcze dostępnych za darmo, nawet bez opcji premium. Stąd przewrotny tytuł tej recenzji, bo osobiście zapłaciłbym za tak porządnie zrobiony kawałek softu, może nie każde pieniądze, ale kilkadziesiąt dolarów na pewno. Można się zastanawiać w jakim stopniu WordPress zawdzięcza swój sukces i popularność właśnie takim produktom. Dzięki tej wtyczce postawienie na WordPressie serwisu dobrze przygotowanego dla wyszukiwarek jest po prostu łatwiejsze, efekty są szybko widoczne, możliwość popełnienia kosztownych błędów minimalna.

Jeśli korzystasz z jakiejś podstawowej obsługi SEO dostępnej w wielu motywach, bardzo poważnie rozważ przeniesienie jej na wtyczką Yoasta.