WordPress - motywy, wtyczki, informacje, programowanie

Wordpress SEO by Yoast

WordPress SEO – darmowa wtyczka warta każdych pieniędzy

Wtyczka WordPress SEO by Yoast

Nasze oceny

Wersja 1.1.5

Jakość:
Wygoda obsługi:
Zaawansowanie:
Dokumentacja:
To naprawdę niezwykłe, że tym biznesie (SEO i pozycjonowania), gdzie każdy patrzy tylko na pieniądze, a dobre narzędzia kosztują najczęściej dużo, użytkownicy WordPressa mają do dyspozycji tak znakomitą wtyczkę całkowicie za darmo. I to właściwie nie tylko wtyczkę, ale też mnóstwo bardzo cennych informacji dostępnych na blogu autora.

Joost de Valk to postać przez wielkie „P” świata WordPressowego i człowiek, który ogromnie dużo wniósł w jego rozwój. Wśród wielu wtyczek, których jest autorem dwa niewątpliwie zasługują na szczególna uwagę: Google Analytics for WordPress oraz WordPress SEO, który omawiamy w tym tekście.

Polecam najpierw artykuł o optymalizacji stron pod kątem wyszukiwarek, a jeśli temat SEO jest dla Ciebie jeszcze nieznany możesz zacząć od Podstawy SEO – Jak to działa.

Joost jest ekspertem SEO, żyje z tego na co dzień i od lat doradza i małym i naprawdę wielkim firmom. Jest też chyba fajnym gościem o wysokiej etyce, który bardzo dobre efekty osiąga nie uciekając się do praktyk Black, czy nawet Gray Hat SEO. Stara się też nie tracić kontaktu z rzeczywistością i oprócz consultingów dla największych firm, robi też stosunkowo tanie przeglądy mniejszych stron (na polską kieszeń niestety nie aż takie tanie) pisze wiele artykułów, które sa źródłem bardzo rzetelnej wiedzy, bardzo wspiera WordPressa. Oczywiście buduje w ten sposób również swoją popularność, ale robi przy tym wiele dobrego.

WordPress SEO by Yoast to znakomite narzędzie, bardzo solidnie oprogramowane, bardzo przemyślane, minimalizujące prawdopodobieństwo, że człowiek zrobi nim krzywdę swojemu serwisowi, i też dobrze udokumentowane na wiele różnych sposobów. Do niedawna dzieliła się popularnością z wtyczką All In One SEO Pack, ale w tej chwili jest już absolutnym liderem.

Możliwości WordPress SEO by Yoast

 • Bardzo wygodny box pozwalający na wpisanie dodatkowych danych dla SEO (takich jak np. meta description), który można włączyć pod różnymi rodzajami wpisów w tym wpisów o typach zdefiniowanych przez użytkownika.
 • Wygodny box podglądu podczas edycji wpisu, pokazujący jak będzie on wyglądał w Gooogle
 • Możliwość zdefiniowania głównego słowa kluczowego i pilnowanie jego obecności zagęszczenia w tekście (niestety nie dział dobrze z polskimi odmianami)
WordPress SEO panel dostępny podczas edycji wpisu

Panel dostępny podczas edycji wpisu dzięki wtyczce WordPress SEO by Yoast

 • Pełna obsługa SEO dla stron archiwów taksonomii (kategorii, tagów, innych)
 • Pomoc w zweryfikowaniu serwisu w narzędziach webmasterskich Google, Binga i Alexy
 • Elastyczny i wygodny (i bardzo rozbudowany) system szablonów dla tytułów i opisów dla wszystkich rodzajów stron występujących w serwisie WordPressowym włącznie ze stronami archiwów, szukania, stronami typów wpisów zdefiniowanych przez użytkownika, strony błędu 404, itd.
WordPress SEO - zmienne szablonów dla tytułow i opisów

Lista zmiennych dostępnych w szablonach dla tytułów stron i opisów we wtyczce WordPress SEO by Yoast

 • Obsługa pliku robots.txt, możliwość określenia, które części serwisu mają być indeksowane, włącznie z z funkcjami dość zaawansowanymi.
 • Opcje do wyeliminowania z nagłówków stron serwisu niektórych niepotrzebnych informacji
 • Opcjonalne wsparcie dla danych OpenGraph i podpięcie admina strony lub aplikacji
 • Pełnie wsparcie dla Sitemap XML dla wyszukiwarek, z możliwością decydowania o wyłączeniu niektórych części serwisu z sitemapy
 • Możliwość wyeliminowania /category/ z linku kategorii
 • Generowanie i rozbudowane opcje dla nawigacji okruszkowej (breadcrumbs)
 • Możliwość dodawania dodatkowych elementów do kanałów RSS
 • Rozbudowane możliwości importu ustawień SEO z innych pluginów
 • Bardzo dobrze opisany interface, wbudowany przewodnik, pokazujący możliwości programu
WordPress SEO - ustawienia dla facebooka i OpenGraph

Ustawienia dotyczące Facebooka i protokołu OpenGraph

Największe zalety wtyczki

 • Bardzo staranne oprogramowanie i dbanie o kompatybilność nawet z dość egzotycznymi motywami w wtyczkami
 • Bardzo wygodny panel i dobrze przemyślany panel przy edycji wpisu
 • Bardzo dokładnie opisane wszystkie ekrany konfiguracji i masa wiedzy w artykułach na blogu Joosta, przez samo korzystanie z tej wtyczki można się wiele nauczyć.
 • W wielu wypadkach wyeliminowanie konieczności korzystania z dodatkowych wtyczek (dla facebooka, nawigacji okruszkowej, dodatków do kanałów rss, usuwanie /category/ ze ścieżki)

Wady wtyczki

Właściwie jedyne zastrzeżenia jakie można mieć do tej wtyczki są związane z językiem polskim. Nie ma na razie polskiej lokalizacji, no i niestety narzędzia związane z „focus keyword” w panelu przy edycji wpisu nie uwzględniają polskich odmian choć Google je uwzględnia. Nie bardzo sobie jednak wyobrażam jak Joost miałby to zrobić dla wszystkich języków, dlatego w praktyce trzeba z tym żyć.

Podsumowanie

Mało jest tak przydatnych i wartościowych wtyczek i to jeszcze dostępnych za darmo, nawet bez opcji premium. Stąd przewrotny tytuł tej recenzji, bo osobiście zapłaciłbym za tak porządnie zrobiony kawałek softu, może nie każde pieniądze, ale kilkadziesiąt dolarów na pewno. Można się zastanawiać w jakim stopniu WordPress zawdzięcza swój sukces i popularność właśnie takim produktom. Dzięki tej wtyczce postawienie na WordPressie serwisu dobrze przygotowanego dla wyszukiwarek jest po prostu łatwiejsze, efekty są szybko widoczne, możliwość popełnienia kosztownych błędów minimalna.

Jeśli korzystasz z jakiejś podstawowej obsługi SEO dostępnej w wielu motywach, bardzo poważnie rozważ przeniesienie jej na wtyczką Yoasta.

Komentarzy: 33

 1. Naprawdę dobra wtyczka, do tej pory używałem all in one seo ale porzuciłem ją bez wahania.

 2. od wersji 1.2.3 wtyczka WordPress SEO posiada już polską wersję językową. Nie jest jeszcze za bardzo dopracowana ale zawsze to przyjemniej się używa 🙂

 3. A jak wypada ta wtyczka w porównaniu z SEO Ultimate? Przy najnowszym wordpressie zauwazylem problemy z Ultimate dlatego poszukuje alternatywy

  Pozdrawiam

 4. Wtyczka świetna choć ostatnio częste aktualizacje dostarczały błędów. Tak czy inaczej najlepsza ze wszystkich z jakimi się spotkałem.
  Jeśli ktoś poszukuje wtyczek do swojego WP zapraszam tutaj http://notatki.4use.pl/wordpress/podstawowe-wtyczki-wordpress/

 5. Wtyczka jakich mało. @suple – o niebo lepsza od seoultimate przynajmniej w moim odczuciu. Gryzła się ostatnio trochę z oficjalnym pluginem facebooka ale poprawiły to aktualizacje. Prawdziwy kombajn stale rozwijany, intuicyjny i o dziwo za free.

 6. Bardzo przyjazna aplikacja, jasna i łatwa konfiguracja, napotkałem jeden problem komunikat:
  „Słowo kluczowe na tej stronie zwiera jeden lub więcej zakazany zwrot, proponuję go usunąć. Znaleziono ‚i’.
  Nie znalazłem w google informacji o „zakazanych zwrotach”.
  Jakie konsekwencje grożą za „Tu i Teraz”? Warto się tym przejmować?

 7. mam odpalone mutisite na wordpresie
  ktoś gdzieś znalazł artykuł jak skonfigurować w tym przypadku ?

  dziękuję za pomoc
  proszę o info na e-maila 🙂

 8. Wiem, że z tą wtyczką trzeba uważać, ponieważ google banuje czy blokuje strony przy tej wtyczce.

 9. @Mariusz Merza

  Skąd to wiesz? Dla mnie wtyczka jest idealna. Daj jakieś oficjalne info na ten temat.

 10. Już od tego miesiąca ma być dostępna wersja pro. Wersja ta ma zawierać pewne dodatki i co jest bardziej podkreślone dedykowany support.

 11. Bardzo dobra wtyczka nawet dla początkujących takich jak ja, prosty interfejs i podgląd pozycjonowania. Wtyczkę polecam głównie pocpoczątkującym. Pozdrawiam.

 12. Przeszedłem z All in One na Yoast. Wszystko by było dobrze gdyby nie wspomniana w artykule odmiana Polskich wyrazów. Owszem Google odmienia, a wtyczka nie. Więc można odmieniać słowa kluczowe czy nie można przy stosowaniu Yoast? Wtyczka pokaże masę błędów, ale dla Google może być to poprawna optymalizacja.

  Druga sprawa: jak tu się ustawia home description i home keywords?

 13. Mam pytanie – podczas uzupełniania pół w omawianej wtyczce duplikujemy metatagi, które są w head. Raz mamy title i description w head, a nastepnie w skrypcie wtyczki kolejny raz te same metatagi, które mogą mieć nawet inną treść. Czy to jest dobrze widziane przez roboty google ?

  • Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem Twój problem. Pola na wpisanie title i description w konfiguracji wtyczki (dla różnych rodzajów stron) konfigurujesz tylko wtedy kiedy nie odpowiada Ci to co masz w stronie domyślnie. Te pola do tego własnie służą. Wtyczka zastąpi je nowymi wartościami – _nie_ powtórzy tylko zastąpi. W domyślnej konfiguracji ta wtyczka całkiem sensownie ustawia wszystkie meta tagi (o ile sam serwis nie jest jakoś specjalnie zaknuty), Kombinuj z tymi polami tylko wtedy kiedy to co widzisz Ci nie odpowiada i masz jasny koncept co chciałbyś innego osiągnąć. Skorzystaj z zakładki Pomocy dla tych ekranów (prawy górny róg okna). Tam znajdziesz wykaz zmiennych, które możesz zastosować.

   • Na przykład : http://flagireklamowe.pl/flagi-samochodowe/

    w 39 lini kodu jest drugi raz meta description – tym razem z wtyczki seo. jak zmienie we wtyczce to tylko w tej linii się zmienia – w head nie.

    Zastanawiam się czy w związku z tym nie robi się konflikt ?

    • No tak, bo wtyczka potrafi podmienić swoje własne domyślne tagi meta oraz tag TITLE niezależnie od tego skąd się wziął. Nie potrafi podmienić meta description dodanego przez inne wtyczki albo wpisanego do kodu motywu. Jeśli Twój motyw nie ma jakichś specjalnych ustawień do tego, prawdopodobnie linię dodająca to pierwsze meta description znajdziesz w header.php i ja bym ją usunął i zostawił obsługę w całości tej wtyczce. Przy czym, w tej wtyczce możesz dla każdego wpisu zredagować osobne, odpowiednio do niego dobrane meta description (na ekranie edycji wpisu) – to ma największy sens. Potem to description jest tez używane gdy strona jest wrzucana na facebooka, itd. Ustawianie jednego meta description, takiego samego dla wszystkich stron, nie jest dobrą praktyką.

 14. Pingback: Własne informacje i przyciski na pasku admina. Wykorzystanie AJAXa. » WPinternals

 15. Witam używam tej wtyczki. Proszę o informację, czy warto zainstalować jakiś dodatek poszerzający możliwości SEO.
  http://egzaminzkwalifikacji.pl/

  Pozdrawiam
  Ekspert

 16. Świetna wtyczka, świetny artykuł, naprawdę warty przeczytać do końca.
  Polecam 🙂

 17. Pingback: Pozycjonowanie start! - Blog Młodego Taty Blog Młodego Taty – Blogiem Wolnych Myśli

 18. Czemu nikt nie wspomina, że ma problemy jeśli ktoś używa ACF ?

 19. Dzięki za artykuł. Mam pytanie czy ktoś testował wersję płatną? Czym się różni?

 20. Nie działa. Po zainstalowaniu nie dało się edytować postów ani pisać nowych. Po wyrzuceniu wróciło do normy. I tyle w temacie pomocy tej wtyczki

 21. Niestety nowe aktualizacje potwierdzają, że wtyczka posiada parę błędów. W kilku aktualizacja nie obeszło się bez przywracania danych z bazy i ponownej instalacji wtyczki. Ale mimo tego i tak jest chyba najlepsza.

 22. Ja używam tej wtyczki pod długi ogon. Minusem jest brak odmiany słowa kluczowego. Poza tym jest ok.

Dodaj komentarz