WordPress - motywy, wtyczki, informacje, programowanie

Wtyczka Types

Types – zarządzanie taksonomiami, typami wpisów i polami użytkownika

Wtyczka Types

Nasze oceny

Wersja 0.9.4.2

Jakość:
Wygoda obsługi:
Zaawansowanie:
Dokumentacja:
Wtyczka Types to jedno z wielu narzędzi dla Wordpressa, które pozwala na definicję i zarządzanie taksonomiami użytkownika, typami wpisów użytkownika oraz definiowania dodatkowych pól dla wpisów i stron. W porównaniu do innych wtyczek o podobnej funkcjonalności Types ma kilka zalet, które powodują, że jest to bardzo solidne i dobrze wyważone narzędzie.

Menu wtyczki Types

Wtyczka ta jest godna polecenia zarówno dla programisty, który chce uniknąć ręcznego definiowania taksonomii, typów i pól, jak i dla osób nie programujących w PHP, które mimo wszystko chciałyby skorzystać z tych możliwości. Types oferuje pewien komplet funkcjonalności, które zwykle potrzebujemy razem, warto ją wybrać zamiast instalować osobne wtyczki do taksonomii, osobną dla typów i osobna dla pól użytkownika.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o taksonomiach użytkownika, między innymi jak  z nich korzystać nie programując w PHP, zapoznaj się z artykułem: Kategorie, tagi i taksonomie użytkownika bez programowania.

Zalety wtyczki Types

 1. Formularze do definiowania taksonomii i typów są dość rozbudowane, co wynika z konstrukcji tych mechanizmów, jednak Types daje nam od razu wartości domyślne (np. etykiet) i dość dokładne opisy poszczególnych pól. Dzięki temu najczęściej wystarczy podać tylko nazwę taksonomii lub typu w liczbie pojedynczej i mnogiej i można zatwierdzić formularz, a w tych przypadkach kiedy chcemy osiągnąć inny efekt niż domyślny, latwo znajdziemy odpowiednie pole i dowiemy się, co w nie należy wpisać.

Wtyczka Types - edycja taksonomii do przykładowego serwisu filmowego

 1. Wtyczka jest napisana przez firmę, która oferuje również produkt komercyjny, który jest rozwinięciem Types (nazywa się Views). To istotnie podnosi mój poziom zaufania, bo ciężko sobie wyobrazić, żeby ktoś zaniedbywał darmową wtyczkę, która jest podstawa do sprzedaży płatnej. I faktyczne wtyczka jest dość porządnie napisana, aktualizacje częste, błędów mało.
 2. Wspomniana powyżej płatna wtyczka Views jest ciekawą opcją dla osób, które chciałyby w pełni korzystać z taksonomii, wpisów i pól użytkownika, ale nie są programistami. Wystarczy podstawowa znajomość, lub przynajmniej rozumienie idei HTML i CSS. Kosztuje ona 49 dolarów co nie wydaje się cena wygórowaną, jeśli chcemy stworzyć serwis tak rozbudowany, że potrzebujemy jej funkcjonalności.
 3. Wtyczka Types ma znakomita dokumentację na stronach producenta (co nie jest częste nawet wśród znanych i poważanych wtyczek w repozytorium WordPressa).
 4. Types i Views mają bardzo ciekawą opcję działania w trybie embedded czyli włączenia ich kodu i skonfigurowanych wcześniej taksonomii, typów i pól bezpośrednio do motywu. W ten sposób można ukryć wtyczkę przed użytkownikami panelu (redaktorami serwisu), lub użyć ja jako część własnego motywu.
 5. Wtyczka Types - lista taksonomii i typów użytkownika zdefiniowanych dla katalogu filmów do przykładowego serwisu filmowego

Wiele wtyczek o podobnej funkcjonalności (lub jej części) jeśli się dobrze zastanowimy jest skonstruowana tak, że właściwie właściwie nie wiadomo do kogo są adresowane. Dla zwykłego, nie programującego użytkownika, są zbyt trudne w obsłudze, a programista biegły w PHP z dużym prawdopodobieństwem po prostu samodzielnie zdefiniuje potrzebne mu taksonomie i typy aby zachować pełną kontrolę nad kodem. Oczywiście za pierwszym razem odpowiednia wtyczka przyśpieszy mu pracę, ale kiedy to będzie robił po raz kolejny, niewiele zyska za cenę instalowania dodatkowej wtyczki, która zawsze jest jakimś obciążeniem. Types kładzie nacisk na użytkownika wymagającego, ale mniej zaawansowanego i dzięki temu tak dobrze się sprawdza.

Lista możliwości wtyczki Types

Wtyczka oferuje następujące funkcjonalności:

 • Tworzenie i modyfikacja taksonomii użytkownika
 • Tworzenie i modyfikacja typów wpisów użytkownika
 • Tworzenie dodatkowych pól, które można dodać do zwykłych wpisów, do stron i do typów wpisów utworzonych przez użytkownika. Można wybrać typ dla każdego pola i  w zależności od tego w edytorze wpisu będziemy mieli odpowiednią do tego formatu wygodną kontrolkę.

Edycja grupy pól użytkownika dla filmów. Widać różne dostępne formaty pól.

 • Pola można ustawiać w zadanej kolejności w obrębie grupy.
 • Można określić, dla których typów wpisów dana grupa pól ma być dostępna w  edytorze.
 • Można też ograniczyć występowanie pól danej grupy tylko do danej kategorii wpisów. Do ograniczenia można też użyć innej taksonomii.
 • Types pozwala na umieszczanie pól użytkownika w tekście wpisu jako shortcodes.
 • Pola są oczywiście dostępne również poprzez funkcje w PHP

Wtyczka Types - Edycja wpisu typu Film. Widać dostępne pola użytkownika (od ilu lat jest dozwolony film, jaka jest data premiery oraz pole pozwalające na wgranie plakatu do filmu)

 • Możliwy jest eksport i import danych o taksonomiach, dzięki temu można je przenieść na innego bloga.
 • Jeśli wtyczka wykryje pola użytkownika zdefiniowane przez inne wtyczki pozwoli ich użyć.

Wady i ograniczenia wtyczki Types

Jak widać na wszystkich ilustracjach wtyczka nie ma wersji polskiej. Jest to niestety problem większości wtyczek w repozytorium WordPressa

Wtyczka nie pozwala na definicję dodatkowych pól dla taksonomii. Mechanizm taki nie jest jednak wspierany przez WordPressa i wymaga zakładania dodatkowych tabel w bazie danych. Istnieje również możliwość (jest rozważana) aby wbudować taką możliwość w WordPressa. W takim wypadku, wszystkie istniejące rozwiązania, które to implementują „po swojemu” stałyby się poważnym kłopotem.

Wtyczka nie dostarcza możliwości wyeksportowania stworzonych taksonomii i typów w formie kodu PHP, który można dołączyć bezpośrednio do pliku functions.php lub dodać w formie własnej wtyczki. Jeśli nie korzysta się z pól użytkownika, dla programisty PHP dołączanie całej wtyczki Types to trochę strzelanie z armaty do wróbla. Niemniej taka funkcjonalność jest ewidentnie sprzeczna z logika biznesową kompletu wtyczek Types + Views. Wade tę rekompensuje w pewnym stopniu możliwość użycia wtyczki w omówionym powyżej trybie embedded.

W dziedzinie pól użytkownika są wtyczki (na przykład bezkonkurencyjna Advanced Custom Fields), które dają znacznie większe możliwości.

Podsumowanie

Wtyczka Types jest bardzo dobrym, pewnym i dobrze wyważonym narzędziem dla osób mniej doświadczonych o przeciętnych wymaganiach. Nieco gorzej prezentują się jej możliwości dla zaawansowanego programisty. Wyróżnia ją wysoka jakość i dobra dokumentacja. Instalując wtyczki na swoim serwisie musimy pamiętać, że są to programy, które mogą mieć błędy, spowalniać działanie serwisu, powodować problemy, dlatego własnie jakość i dokumentacja są tak ważnym czynnikiem, a tak rzadkim wśród dostępnych wtyczek. Te cechy właśnie przeważają na korzyść Types i sprawiają, że polecamy ją wszystkim, którzy potrzebują takiej funkcjonalności.

Komentarzy: 7

Dodaj komentarz