WordPress - motywy, wtyczki, informacje, programowanie

Wtyczka BackWPUp

BackWPUp – wygodna wtyczka do backupów WordPressa

Wtyczka BackWPUp

Nasze oceny

Wersja 2.1.9

Jakość:
Wygoda obsługi:
Zaawansowanie:
Dokumentacja:
BackWPUp to jedna z wielu wtyczek dla WordPressa tworzących kopię zapasową całego bloga, bazy danych oraz wszystkich plików, w tym motywów i wtyczek. Ze względu na dość elastyczną konfigurację, teoretycznie może służyć do robienia backupów dowolnych innych plików i folderów na serwerze.

Menu wtyczki BackWPUp

Menu wtyczki BackWPUp

W artykule 7 rad – WordPress i bezpieczeństwo Twojego bloga na co dzień możesz przeczytać dlaczego warto regularnie wykonywać kopię zapasową serwisu i w jakich przypadkach to jest szczególnie ważne.

Używam BackWPUp od jakiegoś czasu (na kilku serwisach) i jestem z niej bardzo zadowolony. Kiedy szukałem wtyczki do backupów większość miała jakieś ograniczenia, nie działały w domyślnym środowisku niektórych hostingów, brakowało im jakiejś funkcjonalności. W wypadku BackWPUp mam wszystko czego potrzebuję.

Możliwości wtyczki BackWPUp

 • Pełny backup wszystkich plików WordPressa, w tym zainstalowanych wtyczek motywów
 • Backup całej bazy danych
 • Możliwość dodania do backupu pliku XML (WP XML Export File), z którego można zaimportować treści do serwisu
 • Opcja robienia kopii zapasowej dowolnych dodatkowych kartotek na serwerze
 • Możliwość wykluczania z backupu niektórych tabel bazy danych i wybranych folderów z plikami
 • Możliwość zdefiniowania dowolnej liczby zadań kopii zapasowej, z których każda może backupować inne rzeczy.  Dzięki temu możemy np. codziennie robić kopię zapasową tylko części danych, a raz na tydzień pełna kopię. Takka możliwość jest też przydatna kiedy ktoś ma naprawdę dużo danych i z różnych powodów nie jest w stanie przy pomocy innych wtyczek wykonać kopii zapasowej całości (np. z powodu limitu pamięci).
Zadanie kopii zapasowej

Okno konfiguracji zadania kopii zapasowej wtyczki BackWPUp

 • Każde ze zdefiniowanych zdań backupu można wykonywać ręcznie (na życzenie) albo ustawić, żeby wykonywało się automatycznie o zadanych porach (można to bardzo elastycznie konfigurować)
 • Backupy mogą być wykonywane w formacie Zip, Tar, Tar GZip lub Tar Bzip2.
 • Podczas wykonywania kopii zapasowej tworzony jest log, który dodatkowo możemy na bieżąco oglądać w specjalnym widoku. Log może być wysłany na podany adres email
 • Sam backup może być:
  • przechowany w lokalnym folderze na serwerze na którym jest serwis (na pewno nie powinniśmy na tym poprzestawać)
  • wysłany na dowolny serwer FTP
  • przesłany emailem (jeśli nie jest zbyt duży)
  • skopiowany na  jeden z dysków sieciowych – Dropbox, Amazon S3, Google storage, Microsoft Azure, Rackspace Cloud, SugarSync
  • W każdym przypadku, niezależnie od tego gdzie są przechowywane dane mamy możliwość określenia ile kopii zapasowych ma być składowane, stare backupy są automatycznie wyrzucane.
  • Możemy zlecić dodatkowo aby podczas robienia kopii zapasowej BackWPUp sprawdził i naprawił (jeśli trzeba) i zoptymalizował bazę danych
  • Można określić jaką metoda wtyczka ma wysyłać maile (PHP mail() / sendmail / SMTP) oraz w jaki sposób ma pakowac backupy (PHP zip class / PCL Zip). Dzięki temu wszystko działa na każdym sensownym hostingu.
BackWPUp - Wykonywanie kopii zapasowej

Widok postępu wykonania kopii zapasowej

Wady BackWPUp

Wtyczka jest dość porządnie napisana i raczej nie sprawia problemów w codziennym używaniu, ale oczywiście ma też wady.

 1. Właściwie nie ma dokumentacji. Autor ewidentnie bardzo słabo mówi po angielsku i prawdopodobnie to sprawia, że nie jest w stanie napisać więcej niż kilka zdań. Mimo to jednak odpowiada na forum, chociaż robi to niesłychanie łamaną angielszczyzną. Być może jest to kwestia ogólnego doświadczenia, ale mimo to nie miałem jakichś większych problemów ze skonfigurowaniem BackWPUp – opcje są logicznie rozmieszczone i przynajmniej opisy w adminie napisane są znośnie.
 2. Foldery na backupy i logi ustawiane są bezwzględnie od dostępnego roota. Nawet jeśli podamy ścieżkę względną, wtyczka to zmieni. Sprawia to problemy, jeśli developujemy bloga na lokalnym serwerze i co jakiś czas wysyłamy jako całość na serwer produkcyjny, wysyłając też bazę danych. Za każdym razem musimy zaktualizować ścieżki ręcznie.
 3. Generalnie strona autora, sam autor oraz jego wypowiedzi wyglądają dość niepoważnie i nie budzą zaufania, ale jakość wtyczki jest naprawdę na dobrym poziomie.
 4. Wtyczka nie ma polskiej wersji.
Ustawienia Wtyczki BackWPUp

Widok głównego ekranu ustawień wtyczki BackWPUp

O czym trzeba pamiętać korzystając z wtyczki BackWPUp

 1. Cron WordPressa, czyli uruchamianie zadań o zadanym czasie nie działa tak jak prawdziwy cron w Unixie czy Harmonogram Zadań w Windows. Proces sprawdzenia czy nie ma jakiegoś zadania do wykonania jest uruchamiany gdy nastąpi wyświetlenie jakiejś strony. Jeżeli ustawimy np. zadanie kopii zapasowej na 1 w nocy, a blog ma małą oglądalność i pierwszy użytkownik odwiedzi bloga o 8 rano, to zadanie wykona się dopiero wtedy. Tak działa nie tylko BackWPUp, ale wszystkie wtyczki, których funkcjonalność opiera się cronie WordPressa.
 2. Trzeba pamiętać o ograniczeniach systemów na które chcemy wysyłać gotowe kopie zapasowe. Większość systemów mailowych nie przyjmie maila z załączonym plikiem 100MB. Dropbox nie pozwala na wgrywanie plików większych niż 300 MB przez API (oryginalny klient Dropboxa nie ma tych ograniczeń). Na forum można przeczytać, że mogą być problemy już dla plików większych niż 150 MB, dlatego taki limit wielkość pliku z kopia zapasową, który można wysłać na Dropbox jest ustawiony w BackWPUp.
 3. Wtyczka wymaga WordPressa 3.1 oraz PHP 5.2.5

Podsumowanie

BackWPUp to bardzo przydatna wtyczka. Jest bardzo rozbudowana,  ale nieźle napisana i nie sprawia kłopotów na co dzień. Jak na skale komplikacji interface jest dość przyjazny i ławo się w nim połapać. Dużym minusem jest brak sensownej dokumentacji, co może sprawić kłopot mniej zaawansowanym użytkownikom . Osobiście mogę z czystym sumieniem polecić BackWPUp.

Komentarzy: 9

Dodaj komentarz