WordPress - motywy, wtyczki, informacje, programowanie

Wtyczka Advanced Custom Fields

Advanced Custom Fields – genialne narzędzie do pól użytkownika

Wtyczka Advanced Custom Fields

Nasze oceny

Wersja 3.5.0

Jakość:
Wygoda obsługi:
Zaawansowanie:
Dokumentacja:
WordPress coraz częściej używany jest jako CMS w zastosowaniach, dalekich od zwykłego blogowania. Tworzone są złożone serwisy z wykorzystaniem dodatkowych możliwości WordPressa: taksonomii, typów oraz pól definiowanych przez użytkownika. Z cała pewnością najlepszym narzędziem do zarządzania polami użytkownika jest wtyczka Advanced Custom Fields.

Do definicji taksonomii i typów wpisów użytkownika warto użyć wtyczki Types. Jest bardzo solidna i profesjonalnie napisana. Ma ona też możliwość dodawania dodatkowych pól do standardowych albo utworzonych przez użytkownika typów wpisów. Chociaż ta opcja we wtyczce zrealizowana jest dość przyzwoicie, nie może się równać z wtyczką ACF czyli Advanced Custom Fields.

Advanced Custom Fields - grupy pól

Grupy pól zdefiniowane na potrzeby WPinternals.pl wtyczka Advanced Custom Fields

Typy pól które można utworzyć przy pomocy ACF

Wtyczka pozwala na definiowanie dodatkowych pól następujących rodzajów:

 • Tekst – zwykłe pole tekstowe
 • Obszar tekstowy – pole tekstowe wielolinijkowe
 • Edytor WYSIWYG – pole tekstowe wielolinijkowe z edytorem Wysiwyg
 • Obrazek – pole pozwalające na na wgranie obrazka (wygodnie wyświetla miniaturkę w zadanym wymiarze)
 • Plik   – pole pozwalające na na wgranie dowolnego pliku
 • Liczba (number) – pole liczbowe
 • Przycisk wyboru (dropdown) – lista wyboru, z możliwością wyboru wielokrotnego
 • Akceptowanie (checkbox) – pole przełącznika z wielokrotnym wyborem
 • Przycisk wyboru (radio) – pole przełącznika pojedyńczego wyboru
 • Prawda/Fałsz – proste pole wyboru tak / nie
 • Wybór daty – wygodny moduł do wybierania daty z możliwością wyboru formatu
 • Wybór koloru – pole do wybierania koloru przy pomocy wygodnego okienka
 • Link do strony – pole pozwalające wybrać artykuł z bazy (z możliwością ograniczenia tylko do wybranych typów artykułów) i przechowujące link do niego. Można ustawić możliwość wybrania wielu artykułów
 • Wpisy – pole działające z perspektywy użytkownika podobnie do pola Link do strony, ale zapewniające programiście dostęp nie tylko do URL ale do wszystkich danych (pól) linkowanego artykułu. Pozwala też ograniczyć wybór do zadanych kategorii lub pojęć z innych taksonomii
 • Relacja – pewien wariant pola typu Wpisy dla programisty działający tak samo, ale z nieco innym, ciekawszym interface od strony użytkownika. Pozwala też na ograniczenie liczby wybranych artykułów.

Edycja pola typu Relation we wtyczce Advanced Custom Fields

Oprócz tego w formie płatnych dodatków dostępne są dwa dodatkowe typy pól:

 • Pole powtarzalne (Repeater) – pozwala wybrać pole lub grupę pól, które redaktor będzie mógł dodać do artykułu wiele razy (dowolnie długą serię takich pól). Pole taki jest bardzo przydatne wtedy, gdy chcemy dodać do artykułu listę lub tabelę jakichś elementów, na przykład listę linków do zewnętrznych stron, bibliografię do artykułu (listę książek i publikacji), itp.
 • Elastyczna treść (Flexible content) – potężny mechanizm, przy pomocy którego możemy dowolnie grupować pola różnych typów, w tym typów Repeater i Flexible Content. Użytkownik może potem podczas edycji artykułu komponować z takich grup całe layouty, wybierając niektóre z nich, opuszczając inne, a inne wybierając wielokrotnie, w dowolnej kolejności.
 • Galeria – bardzo wygodne w użyciu pole pozwalające na dodanie do danego artykułu galerii obrazków

Możliwości wtyczki Advanced Custom Fields

 1. Pola są łączone w grupy i dzięki temu mogą być wyświetlone w jednym module w edytorze, lub w oddzielnych modułach, w głównej części edytora lub w bocznej kolumnie.
 2. Poszczególne grupy możemy przypisać do wszystkich lub tylko wybranych typów wpisów
 3. Definiując daną grupę możemy określić, które ze standardowych pól wpisu mają być dostępne, a które maja być ukryte.
 4. Możemy decydować w jakiej kolejności  pojawiają się pola i grupy pól na ekranie edytora.
 5. Tworzenie pól i edycja grup są zrobione bardzo porządnie i przyjaźnie.
 6. Można określić wartości domyślne,minimalne i maksymalne dla pól.
 7. Ostateczna postać pól, dostępna dla redaktorów jest także zrobiona bardzo starannie, korzystanie z pól jest wygodne i bezproblemowe.
 8. Korzystanie z pól od strony programisty jest genialnie proste. Do wszystkich pól wersji darmowej wystarczą dwie funkcje. Do pól Pole powtarzalne i Elastyczna treść mamy kilka dodatkowych funkcji.
 9. Wtyczka ma znakomitą dokumentację, dużo przykładów, własne forum.
 10. Zdefiniowane pola można wyeksportować w postaci XML i wczytać w innym serwisie. Można też wygenerować plik PHP z definicjami pól i użyć go np. w swojej wtyczce lub motywie.
 11. Dość łatwo jest samemu stworzyć dodatek definiujący nowy typ pola. Na serwisie wtyczki ACF jest dostępnych kilka takich dodatków napisanych przez innych developerów, np. dodatek pozwalający na dołaczenie pola z mapą Googla. Tworzenie takich własnych dodatków do wtyczki jest łatwe i dobrze udokumentowane.
 12. Wtyczka jest również zlokalizowana na język polski.
Advanced Custom Fields - Dodaj nowa grupe pól

Edycja grupy pól wtyczka ACF. Przykładowe pola do formularza o rekrutowanym pracowniku

Definiowanie własnych stron z ustawieniami

Bardzo ciekawą możłiwością dla użytkowników wtyczki ACF jest dodatek Options. Chociaż jest płatny, w pewnych sytuacjach wart jest każdego wydanego na niego centa. Każdy, kto kiedykolwiek tworzył strony z ustawieniami przy pomocy WordPress Settings API wie jakie to jest mozolne i niewdzięczne zajęcie. Przy pomocy dodatku Options możemy zdefiniować takie strony bardzo wygodnie w tym samym edytorze, który używamy do tworzenia grup pól dla wpisów i potem równie wygodnie się do nich odwoływać w kodzie serwisu. Dosłownie w dziesięć minut można stworzyć rozbudowaną stronę z ustawieniami, pozwalającą na wygodne wybieranie wpisów, kolorów, wgrywanie obrazków i plików. Bez wtyczki ACF i dodatku Options to mogą być całe dnie programowania.

Płatne dodatki i licencja

Płatne dodatki do wtyczki mają prosty system licencjonowania, po zakupie możemy je używać na tylu serwisach na ilu chcemy. Kod dodatków jest dołączony do wtyczki i dość łatwo jest ominąć blokadę co może być użyteczne do przetestowania ich przed zakupem. Sądzę, że dlatego właśnie autor nie stosował tu żadnych bardziej wyszukanych mechanizmów. A może to po prostu inna mentalność.

ACF - pole Galeria

Edycja pola Galeria – widok kafelkowy i lista z opisami

Biorąc pod uwagę, że sama wtyczka i płatne dodatki są raczej potrzebne w większych serwisach, koszt licencji jest naprawdę niewygórowany w porównaniu do innych występujących w takich wypadkach kosztów. Zwłaszcza, że może się amortyzować nie w jednym ale w dowolnej liczbie serwisów. Dla osób wykonujących serwisy na WordPressie na zamówienie, te dodatki mogą zaoszczędzić wiele kłopotów i całe dnie kodowania, pozwalając budować bardzo złożone formularze wpisów i strony z ustawieniami dosłownie kilkoma kliknięciami myszki. Dlatego zdecydowanie zalecam, żeby dać autorowi zarobić. Cwaniakowanie i omijanie zabezpieczeń płatnych dodatków zasługują w tym wypadku na szczere potępienie. Pomijam już, że omijanie zabezpieczeń trzeba powtarzać po każdej aktualizacji wtyczki, co jest zwyczajnie niewygodne i kompletnie nieprofesjonalne.

Podsumowanie

Chociaż w repozytorium na WordPress.org możemy znaleźć kilkadziesiąt tysięcy wtyczek, bardzo nieliczne są równie dobrze przemyślane i starannie napisane jak Advanced Custom Fields. Jeszcze mniej ma tak dobrze napisaną dokumentację (niestety tylko po angielsku). Bardzo polecam te wtyczkę wszystkim, którzy budują bardziej złożone serwisy. Jest też wykorzystywana na WPinternals.

Komentarzy: 22

Dodaj komentarz