WordPress - motywy, wtyczki, informacje, programowanie

WordPress 3.9 „Smith” – nowy edytor, dużo zmian w multimediach i organy Hammonda

Są takie wersje WordPressa, które rozwiązują wyjątkowo denerwujące problemy i taka jest właśnie wersja 3.9. Wśród innych zmian i nowości znajdziemy w niej nowy edytor wizualny (TinyMCE 4). Według wszelkich znaków na niebie i ziemi, wersja ta znacznie lepiej radzi sobie ze sformatowanym tekstem wklejanym z MS Worda oraz ze stron internetowych i sprawia znacznie mniej denerwujących niespodzianek przy formatowaniu tekstu.

Zapewne narowy starego Tiny MCE nie dotykały zbyt mocno osób, które umieszczają w swoim serwisie krótkie teksty bez bogatego formatowania i jeszcze wpisują je od razu do edytora. Jednak dla wielu osób, które przygotowują testy wcześniej w MS Wordzie zmiana edytora w nowej wersji WordPressa może być prawdziwym ukojeniem poszarpanych nerwów. Takie są przynajmniej moje pierwsze wrażenia.

Zmiany w galeriach

Obsługa multimediów w WordPressie powoli zmierza do XXI wieku. Wiele zmian na lepsze stało się możliwe dzięki zmianie wersji TinyMCE. Między innymi poprawiono obsługę galerii.

Po pierwsze dodano podgląd galerii obrazków w edytorze, to znaczy, że widzimy ją mniej więcej w takiej postaci jak na stronach serwisu.

Podgląd galerii w WordPressie 3.9

Po drugie galerie mogą być generowane w HTML5. Przy okazji, w tej wersji pozbyto się większości stylowania galerii w kodzie strony oraz usunięto łamania linii < br /> między wierszami galerii. Obydwa te elementy były zupełnie z innej epoki i poza formalnym brakiem elegancji bardzo utrudniały formatowanie, między innymi zrobienie porządnego widoku responsywnego.

Tak wygląda kod galerii sformatowanej „po staremu”:

<style type='text/css'>
  #gallery-1 {
    margin: auto;
  }

  #gallery-1 .gallery-item {
    float: left;
    margin-top: 10px;
    text-align: center;
    width: 33%;
  }

  #gallery-1 img {
    border: 2px solid #cfcfcf;
  }

  #gallery-1 .gallery-caption {
    margin-left: 0;
  }

</style>
<div id='gallery-1' class='gallery galleryid-238 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail'>
  <dl class='gallery-item'>
    <dt class='gallery-icon landscape'>
      <a href='#'><img width="150" height="150" src="1.jpg"
               class="attachment-thumbnail" alt="obrazek 1"/></a>
    </dt>
    <dd class='wp-caption-text gallery-caption'>
      obrazek 1
    </dd>
  </dl>
  <dl class='gallery-item'>
    (...)
  </dl>
  <dl class='gallery-item'>
    (...)
  </dl>
  <br style="clear: both"/>
  <dl class='gallery-item'>
    (...)
  </dl>
  <dl class='gallery-item'>
    (...)
  </dl>
  <dl class='gallery-item'>
    (...)
  </dl>
  <br style="clear: both"/>
</div>

A tak wygląda kod galerii jeśli włączymy tryb HTML5

<div id='gallery-1' class='gallery galleryid-238 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail'>
  <figure class='gallery-item'>
    <div class='gallery-icon landscape'>
      <a href='#'><img width="150" height="150" src="1.jpg"
               class="attachment-thumbnail" alt="obrazek 1"/></a>
    </div>
    <figcaption class='wp-caption-text gallery-caption'>
      obrazek 1
    </figcaption>
  </figure>
  <figure class='gallery-item'>
    (...)
  </figure>
  <figure class='gallery-item'>
    (...)
  </figure>
  <figure class='gallery-item'>
    (...)
  </figure>
  <figure class='gallery-item'>
    (...)
  </figure>
  <figure class='gallery-item'>
    (...)
  </figure>
</div>

Galerie w wersji HTML5 uzyskujemy przez odpowiednie wywołanie add_theme_support() (na przykład na haku after_setup_theme)

function my_setup_theme () {
  add_theme_support( 'html5', array( 'gallery', 'caption' ) );
}

add_action('after_setup_theme','my_setup_theme');

Usprawnienia dotyczące obrazków

 • Można teraz przeciągnąć i upuścić obrazek (drag and drop) prosto do okna edytora. Automatycznie otwiera się wtedy okno dodawania obrazka.
 • Podczas edycji obrazka można go skalować pociągając za róg.
 • Okno edycji obrazka, które pokazuje się, gdy na obrazku w oknie edytora wybierzemy ikonę edycji, jest teraz znacznie wygodniejsze i zgodne interfejsowo z pozostałymi oknami managera mediów.

Okno edycji obrazka

 • Funkcja add_image_size() służąca do dodawania własnych rozmiarów obrazków do motywu lub wtyczki, pozwala teraz na określenie w jaki sposób obraz ma być przycinany, jeśli nie jest odpowiedniej wielkości (która część obrazka ma być przycinana)
 • Dodano funkcje has_image_size() i remove_image_size().

Playlisty, formaty, napisy

Jeśli do serwisu zbudowanego na WordPressie ładujemy własne pliki audio i wideo, możemy je teraz łączyć w playlisty, na podobnej zasadzie jak obrazki łączone są w galerie.

Playlisty

Można też określić wiele źródeł dla danego filmu lub dźwięku, aby zapewnić zgodność z różnymi przeglądarkami i systemami. Można także dodawać napisy do filmów w formacie (.vtt).

Zarządzanie widgetami w personalizacji motywu

Możliwe jest teraz zarządzanie widgetami z poziomu widoku personalizowania motywu. Aby umożliwić twórcom widgetów tworzenie specjalnych podglądów na tę okazję dodano do klasy WP_Widget funkcję is_preview().

Mocno uzupełniona dokumentacja

Wszystkie wywołania akcji i filtrów – do_action(), apply_filters()- w kodzie WordPressa zostały udokumentowane (nareszcie!). Uzupełniono też  dokumentację media managera i trybu personalizacji motywów.

Zaktualizowana obsługa baz danych

W PHP 5.5 obsługa rozszerzenia ext/mysql jest już uznana za przestarzałą (rozszerzenie to od dawna nie jest rozwijane) dlatego WordPress będzie już korzystał z rozszerzenia ext/mysqli. Chociaż teoretycznie zmiana powinna być całkiem bezbolesna jest wprowadzana stopniowo. Do klasy WPDB dodano jedną warstwę, dzięki czemu w PHP 5.5 jest automatycznie używane rozszerzenie ext/mysqli a w starszych wersjach PHP wciąż rozszerzenie ext/mysql.

Autorzy wtyczek nie powinni NIGDY używać bezpośrednio funkcji PHP mysql_*. Zamiast tego powinni korzystać z odpowiadających im funkcji klasy WPDB.

Dalszy rozwój wybieraka motywów

Ekrany wybierania motywów, a szczególnie dodawania nowych zostały dokończone. Cały wybierak jest teraz ładny i spójny wizualnie.

Wybierak motywów

Wtyczki w  katalogach linkowanych symbolicznie

Jeśli ktoś próbował kiedyś umieścić wtyczki (wszystkie lub jedną) w katalogu linkowanym symbolicznie, raczej na pewno się sparzył. Funkcja plugin_url() (i okoliczne) zwraca wówczas złą ścieżkę więc większość wtyczek przestaje działać.

Tymczasem korzystanie z symlinków może ułatwić utrzymanie porządku w systemie gdzie mamy skonfigurowanych wiele serwisów na WordPressie używających podobnych wtyczek (dobrym przykładem jest tu maszyna developerska).

Dzięki linom symbolicznym można też znacznie bezpieczniej przełączać serwis na nowe wersje wtyczek. W wypadku jakichkolwiek kłopotów można błyskawicznie wrócić do poprzedniej działającej konfiguracji. Korzystam z tej możliwości, ale tylko w wypadku moich własnych wtyczek. Większość innych przestaje działać jeśli umieści się je w linkowanym katalogu.

Inne zmiany

 • Font dashicons został rozszerzony o dodatkowe ikony. Kompletny zestaw ikon można podglądnąć tutaj.
 • Dodano funkcje doing_action(), doing filter(). Pozwalają one sprawdzić łatwo, czy nasz kod został wywołany w obsłudze jakiejś/danej akcji lub filtra.
 • oEmbed pozwala teraz na osadzanie treści z Meeetup.com oraz z serwisu Imgur.
 • Zaktualizowano kilka zewnętrznych bibliotek, między innymi Masonry, które w obecnej wersji nie wymaga jQuery.

I na koniec…

Skoro już dostajecie za darmo taki piękny i solidny kawał softu jakim jest WordPress wypada poświęcić chwilkę na zapoznanie się z patronem każdej z wersji, nawet jeśli nie przepadacie za jazzem.

Patronem tego wydania jest Jimmy Smith – niekwestionowany król organów Hammonda, które przez chwilę trafiły do głównego nurtu jazzu i muzyki rozrywkowej, ale z czasem stały się niszową ciekawostka. Brzmienie organów Hammonda znacie na pewno. Były używane przez masę wykonawców i zespołów z lat 60 i 70, wśród nich przez takich gigantów jak Pink Floyd, Deep Purple, czy Procol Harum, w Polsce między innymi przez Czesława Niemena. Co ciekawe zegarmistrz Laurence Hammond, który je wynalazł był z tego powodu bardzo nieszczęśliwy – uważał, że jego organy powinny jedynie rozbrzmiewać podczas wykonań muzyki sakralnej.

Szanowni Państwo: Jimmy Smith w roku 1965, a więc u szczytu swojej popularności