WordPress - motywy, wtyczki, informacje, programowanie

WordPress 3.5

WordPress 3.5 nadchodzi – jest już Release Candidate 1

Według napiętego harmonogramu, już 5 grudnia czyli po niespełna pięciu miesiącach od ukazania się poprzedniej wersji zapowiadany jest najnowszy Wordpress 3.5, a w nim jak zwykle wiele nowości. Dla tych, którzy nie mają na razie czasu albo możliwości, żeby przetestować nowa wersję, możemy już przedstawić w miarę ostateczną listę zmian.

Nowe zarządzanie mediami

Być może najgłośniej wołający o zmianę element WordPressa doczekał się prawie kompletnej przebudowy i efekty są naprawdę bardzo dobre. Mamy teraz do dyspozycji bardzo wygodne wgrywanie obrazków i układanie z nich galerii  oraz znacznie wygodniejszą edycję ich danych. Możemy też wysiwygowo edytować tekst na stronę załącznika. Zmian jest bardzo dużo, a różnica w użyteczności jest po prostu kolosalna.

Nowe zarządzanie mediami w WordPressie 3.5

Nowe zarządzanie mediami w WordPressie 3.5

Motyw Twenty Twelve

WordPress 3.5 będzie rozprowadzany z motywem Twenty Twelve, w pełni responsywnym, eleganckim i minimalistycznym. Jest on dostępny już od pewnego czasu, jednak teraz na pewno stanie się bardzo popularny. Motyw mocno wykorzystuje formaty wpisów, ma specjalny, opcjonalny layout dla strony głównej, dla tych, którzy nie chcą żeby wyglądała jak blog.

Ciekawostką od strony technicznej jest wykorzystanie jednostek rem w CSS motywu (z fallbackiem do px) oraz Czcionki Open Sans z Google Web Fonts.

Motyw Twenty Twelve

Przykładowy widok motywu Twenty Twelve

Podjęto też decyzję o wycofaniu motywu Twenty Ten z dystrybucji WordPressa. W pakiecie RC1 jeszcze jest, ale na blogu developerskim możemy znaleźć odpowiednią informację. Będzie dalej wspierany i pozostanie w repozytorium kodu, ale nie będzie dystrybuowany w pakiecie instalacyjnym nowej wersji.

Nowy color pickerUlepszenia wyglądu i dostępności

Sporo energii poświęcono na ulepszenia wyglądu admina. Mamy ładniejsze przyciski, zupełnie nowy color picker (moim zdaniem niektórzy będą tęsknić za starym), wymieniono ikonki, wszystko działa ślicznie na retinie. Przyłożono się do dostępności na innych urządzeniach niż PC.

Początkującym użytkownikom ułatwiono start z WordPressem doprowadzając widget kokpitu „Welcome to WordPress” do użytecznej postaci.

Ulubione wtyczki

Niedawno wprowadzono na wordpress.org możliwość oznaczania wtyczek jako ulubione. Możemy z tego skorzystać w WordPressie 3.5. W oddzielnej zakładce użytkownik, który poda identyfikator, może zassać swoje ulubione wtyczki. Jeśli ktoś ma pod opieka wiele serwisów jest to dość przydatna opcja.

Nowe źródła osadzania treści

Możemy teraz osadzać treści z serwisów Instagram, SlideShare i SoundCloud bez konieczności wklejania kodu, tylko przez zwykłe podanie linka w treści wpisu, tak jak to jest w przypadku YouTube czy Vimeo.

Pożegnanie z blogrollem

W WordPressie 3.5 usunięto moduł do edycji odnośników. Nie ma już takiej pozycji w adminie, nie ma też widgetu blogrolla. Dla aktualizujących starsze wersje ma być zachowana kompatybilność wstecz przez instalację specjalnej wtyczki Link Manager, którą można też pobrać i zainstalować oddzielnie na nowych instalacjach WordPressa.

Powodem rezygnacji z odnośników jest ich brak elastyczności i redundantność z innymi elementami. Do prostych zastosowań (np. lista linków do zaprzyjaźnionych stron) lepiej użyć menu WordPressa (w adminie Wygląd / Menu) i widgetu, który je wyświetla. Do zastosowań bardziej zaawansowanych, jeśli potrzebujemy przy odnośnikach wypisać dodatkowe informacje, wyświetlić jakieś obrazki, w wyszukany sposób sterować parametrami odnośników, najlepiej zdefiniować do tego oddzielny Typ Wpisu (Custom Post Type), pozbawiając się jakichkolwiek ograniczeń.

Dzięki tej zmianie znika masa funkcji i haków, które służyły do obsługi odnośników, więc WordPress się upraszcza de facto nie tracąc nic na użyteczności, a to bardzo dobrze, jeśli bierze się pod uwagę długofalowy rozwój produktu. Dobrze to świadczy o władcach WordPressa.

Porządki i dodatki pod maską

Większości zwykłych użytkowników nie interesuje co WordPress ma pod maską, ale programiści też powinni być zadowoleni ze zmian w wersji 3.5:

  • Wprowadzono klasę WP_Post i obiekty wpisów są jej instancjami, co poza oczywistym uporządkowaniem kodu, z różnych powodów  dobrze wpływa na wydajność.
  • Wprowadzono klasę WP_Image_Editor która implementuje wszystkie funkcje do manipulacji obrazkami (skalowanie, przycinanie, itd.)
  • Klasy WP_Comment_Query i WP_User_Query obsługują teraz zapytania meta (meta queries) podobnie jak WP_Query
  • Zaktualizowano biblioteki javascriptowe, oraz dodano nowe: Backbone.js (pomaga odseparować dane aplikacji od ich wizualizacji) i Underscore.js (bardzo potężna, ale dobrze wyważona biblioteka funkcji na każda okazję)
  • XML-RPC API od wersji 3.5 będzie włączone domyślnie. Dzięki temu znikają enigmatyczne dla wielu użytkowników ustawienia, a blogiem na WordPressie domyślnie będzie można zarządzać na przykład z komórki. Dawniej wymagało to włączenia odpowiedniej opcji.
  • Poprawiono działanie funkcji switch_to_blog(), która teraz nie zeruje cache, dzięki czemu WordPress jako multisite działa szybciej. Dodano też możliwość działania instalacji multisite z podkatalogu.

W chwili pisania tego artykułu w tracu WordPressa jest  815 ticketów z tego tylko 34 aktywne (w większości drobne błędy), zatem termin 5 grudnia na wersję ostateczną wydaje się bardzo prawdopodobny.

Nie wiemy jeszcze jakiemu jazzmanowi będzie poświęcona nowa wersja 🙂