WordPress - motywy, wtyczki, informacje, programowanie

Elvin Jones

WordPress 3.5 „Elvin” – nowa wersja wydana

Zupełnie nowy interface do zarządzania mediami, bardzo wygodna obsługa galerii zdjęć, nowy motyw Twenty Twelve, rezygnacja z bazy odnośników, nowy color picker, retina w adminie, masa innych poprawek wyglądu, dołączone Backbone.js. i Underscore.js, dużo zmian w API, to nowości i dodatki w WordPressie 3.5.

Zgodnie z tradycją nowa wersja dedykowana jest kolejnemu jazzmanowi. Tym razem jest to Elvin Ray Jones, znakomity perkusista, który bębnił między innymi z Coltranem. Warto posłuchać co mówi o swojej pracy i jak wymiata.

O tym, co wnosi nowy WordPress, pisałem szczegółowo z okazji wydania Release Candidate 1 i polecam lekturę tego tekstu.

Teraz tylko dorzucam kilka drobiazgów, które mi wtedy umknęły:

 • Jeśli budujemy własne zapytanie o wpisy przy pomocy obiektu WP_Query i wybieramy obiekty z bazy przy pomocy post__in, możemy teraz otrzymać je dokładnie w takiej kolejności jak zostały wymienione jeśli ustawimy 'orderby' => 'post__in'. Na przyklad:
$query = new WP_Query( array (
         'post__in'=>'31,5,71,2',
         'orderby' => 'post__in',
         'order'  => 'ASC'
) );
 • Domyślny limit potrzebnej pamięci został zwiększony do 40MB, głównie po to aby uniknąć błędów w adminie. Na większości hostingów nie powinno to sprawić kłopotów.
 • Jak pamiętacie, najnowsza wersja ma włączone na stałe XML-RPC. Władcy WordPressa zdecydowali, że jest to już kod równie bezpieczny i godny zaufania tak jak cala reszta systemu. Zniknęła opcja dotycząca XML-RPC z ustawień w kokpicie. Jeśli z jakiegoś powodu chcemy jednak wyłączyć XML-RPC, gdzieś w pliku functions.php trzeba dodać linię:
add_filter('xmlrpc_enabled','__return_false');
 • Dodano dwa nowe haki pozwalające zmienić ekran edycji wpisu w adminie.

edit_form_after_title – pozwala umieścić coś na ekranie edycji wpisu zaraz po tytule

edit_form_after_editor – pozwala umieścić coś na ekranie edycji wpisu pod edytorem treści wpisu.

 • Nie można już zmienić katalogu, do którego są uploadowane media z poziomu admina. Możemy to zrobić jedynie w pliku wp-config.php, definiując stałą UPLOADS.

Lista zmian jest naprawdę satysfakcjonująca i gorąco namawiam do testów. Nową wersję można oczywiście pobrać tutaj. Na pewno warto najpierw pobawić się w środowisku testowym. Przed instalacją w środowisku produkcyjnym należy bezwzględnie zrobić backup.

Ja najczęściej nie spieszę się z aktualizacjami produkcyjnych WordPressów do nowych dużych wersji, zwykle czekam z tym na pierwszą edycję poprawkową.  Dobrą politykę dotyczącą aktualizacji WordPressa i wtyczek opisałem w artykule o bezpieczeństwie.