WordPress - motywy, wtyczki, informacje, programowanie

twentyfourteen-icon

Nowy WordPress 3.8 RC1

Dwa tygodnie po pierwszej becie pojawiła się już nowa wersja WordPressa – Release Candidate 1. Właściwie wszystkie zmiany mają charakter wizualny. Ekrany admina wyglądają dużo lepiej, pojawił się też nowy motyw Twenty Fourteen. Od razu widać, że w kwaterze głównej WordPressa wygrała „frakcja ciemnych sidebarów po lewej” :-)

Dotychczasowy admin wyraźnie się już postarzał i zdecydowanie niedobrze sprawował się przy różnych szerokościach ekranu. Z kolei motyw Twenty Thirteen był… ciekawym eksperymentem :-), ale wydaje się że mało komu przypadł do gustu. Oba te mankamenty naprawiono.

Czytelniej

Po pierwsze menu jest teraz ciemne, po drugie wszystko jest bardziej płaskie, bardziej kontrastowe, przystosowane do urządzeń o podwyższonej rozdzielczości. Zmieniono też liternictwo . Na pierwszy rzut oka widzimy, że jest nowocześniej i znacznie bardziej czytelnie. Wrażenia estetyczne zależą od gustu – mnie się podoba.

Kokpit WordPressa 3.8

Porządki w kokpicie i responsywność

Zmienił się wygląd kokpitu, widgety są bardziej treściwe, mniej przeszkadzają, są bardziej użyteczne.  Wszystkie ekrany admina są responsywne (działa to lepiej lub gorzej, ale w końcu jest w miarę kompletne)

Kokpit WordPress 3.8 zwężony

Co ważne, pomyślano nie tylko o rozdzielczościach „komórkowych” ale także o tym, żeby lepiej wykorzystać ekrany dużej rozdzielczości

Nowa układarka widgetów

Przede wszystkim dotyczy to ekranu Wygląd/Widgety (Appearance/Widgets). W poprzedniej wersji, niezależnie od rozdzielczości, sidebary były zawsze w jednym słupku, a reszta ekranu zajęta była przez widgety. Przy większej liczbie sidebarów było to bardzo niepraktyczne. Na szerokim ekranie miałem właściwie gorzej niż na wąskim.

Poniżej ekran widgetów ze starego WordPressa przy zdefiniowanej dużej liczbie sidebarów (to jest instancja, której używałem do testowania przykładów do mojej poprzedniej notki, właśnie o siedbarach).

Sidebary i widgety dawniej

A teraz możemy popatrzeć jak to wygląda w nowym WordPressie – z całą pewnością osoby, które używają dużo obszarów widgetów będą teraz szczęśliwsze.

Sidebary i widgety, WordPress 3.8

Nowy ekran wyboru motywu

Zupełnie zmieniono ekran wyboru motywu, mamy kafelki równej wielkości, przez co mogą się ładnie układać zmieniając liczbę kolumn w zależności od szerokości ekranu.

Ekran wyboru motywu - WordPress 3.8

Nowy motyw Twenty Fourteen

Choć na pierwszy rzut oka, na pustej bazie nowy motyw nie prezentuje się ciekawie, to już ze screenów przygotowanych przez twórców wynika, że można z niego złożyć bardzo ładny serwis. Ja jeszcze nie sprawdzałem wszystkich możliwości, ale na pewno to zrobię.

Wróżę mu długie życie, bo jest naprawdę ładny, ma też bardzo eleganckiego CSS’a, dobrze zrobioną responsywność, ładnie się go koloruje – moim zdaniem bardzo duży potencjał.

Twenty Fourteen Preview

Przypuszczalnie pełnię możliwości Twenty Fourteen można zobaczyć tutaj: http://twentyfourteendemo.wordpress.com/

Podsumowując

Przeglądnąłem tickety, ale nie znalazłem jakiejś istotnej zmiany w backendzie, żadnej nowej klasy, ani nowego API. Skupiono się na wyglądzie i chyba dobrze, bo interface wymagał już odświeżenia. Bardzo był też potrzebny nowy, ładny ale też nadający się do „dłubania” motyw domyślny. Dla wielu ludzi takie przeróbki domyślnego motywu to początek bliższej znajomości z WordPressem. Poprzedni był paskudny, a Twenty Twelve, choć ładny, miał CSS’a nie bardzo nadającego się do eksperymentowania.

Ciekaw jestem jakie jest Wasze zdanie o tej wersji i co Wam się marzy do następnej. Co Waszym zdaniem Twórcy WordPressa powinni teraz wbudować w core, na czym się skupić?