WordPress - motywy, wtyczki, informacje, programowanie

WordPress 3.4

Nadchodzi WordPress 3.4 – jest już RC1

Data publikacji 1 czerwca 2012
Autor Autor:
Komentarze Możliwość komentowania Nadchodzi WordPress 3.4 – jest już RC1 została wyłączona
Pojawiła się już wersja RC1 WordPressa 3.4, to znaczy, że na pewno nic nowego nie dojdzie do wersji 3.4. Najważniejsze dokonane zmiany rozwojowe to dodanie Theme Customizera, zwiększenie możliwości nagłówków stron i możliwość dodawania kodu HTML (w tym linków) do podpisu obrazków.

WordPress skończył własnie 9 lat i jednocześnie ukazała się wersja 3.4 RC1, czyli pierwszy kandydat do oficjalnego wydania wersji 3.4. Wciąż jeszcze mogą w nim być błędy dlatego niedobrym pomysłem jest używanie go w działającym serwisie, ale jeśli dysponujesz środowiskiem testowym warto tę wersję pobrać i sprawdzić jej nowe możliwości.

Theme Customizer

Od strony zwykłego użytkownika, który nie jest programistą, najważniejsze jest niewątpliwie wprowadzenie Theme Customizera, czyli modułu pozwalającego na zmianę ustawień motywów. Możemy eksperymentować nie  przełączając motywu, a efekty zmian widzimy na żywo w oknie podglądu. Przyjdzie jeszcze czas, aby napisać o tym więcej, na razie, jeśli sam nie możesz wypróbować RC1 zobacz filmik zrobiony przez WordPressowego VIPa, Otto Wooda.

Wersja 3.4 wprowadza zupełnie nowe API do zarządzania motywami (Theme API) wraz z nową klasa WP_Theme, wiele rzeczy ostało zoptymalizowanych, naprawionych i dodanych, to ważne zmiany dla wszystkich programujących motywy.

Uwolnienie graficznych nagłówków

W motywach, które korzystają z wbudowanych w WordPressa funkcjonalności nagłówków stron użytkownik może teraz sam decydowac jaki ma być rozmiar nagłówka, do tej pory był on ustawiany na sztywno. Nagłówki lądują teraz w bibliotece mediów i mogą być stamtąd pobierane, nie trzeba ich za każdym razem wgrywać na nowo.

Graficzne nagłówki stron WordPress 3.4

Różne wielkości nagłówków stron w WordPressie 3.4

Uwolnienie podpisów pod obrazkami

Od wersji 3.4 możliwe jest umieszczanie w podpisach pod obrazkami prostego kodu HTML.  Możemy coś pogrubić, pochylić, ale przede wszystkim możemy wstawić link do strony autora danego zdjęcia. Brak tej możliwości był bardzo uciążliwy. Wielu autorów udostępniających swoje zdjęcia i grafiki za darmo w sieci z prawem do użycia na innych serwisach, wymaga aby były one podpisane i zlinkowane do ich strony. Do tej pory zwykle robiło się to w treści wpisu, jednak w wypadku ponownego użycia takiego obrazka, w jakimś innym wpisie, po pewnym czasie, bardzo łatwo było zapomnieć o zrobieniu linka. Teraz podpis razem z linkiem zostanie zachowany w bibliotece mediów.

Mnóstwo poprawek i drobnych udoskonaleń

Oprócz trzech wymienionych powyżej rzeczy wykonano bardzo wiele drobniejszych poprawek i zmian rozwojowych, na przykład:

  • ekrany admina są poprawiono (z użyciem media queries) aby zachowywały się lepiej gdy zwężamy okno i na urządzeniach mobilnych
  • dodano nowe XML-RPC API
  • dokonano optymalizacji niektórych zapytań (klasa WP_Query)
  • zaktualizowano zewnętrzne biblioteki
  • poprawiono nieco widget Odnośniki, dodając możliwość wyboru sortowania

Łącznie zamknięto już ponad 550 ticketów, do oficjalnej wersji 3.4 ta liczba zbliży się pewnie do 600.