WordPress - motywy, wtyczki, informacje, programowanie

WordPress 3.4

Jest WordPress 3.4 RC2, za kilka dni pełna wersja

Data publikacji 7 czerwca 2012
Autor Autor:
Komentarze Możliwość komentowania Jest WordPress 3.4 RC2, za kilka dni pełna wersja została wyłączona
Pojawił się już WordPress 3.4 RC2, czyli drugi kandydat do wersji finalnej. Na początku przyszłego tygodnia planowane jest jej wydanie. Dokonano jeszcze kilkudziesięciu zmian, głównie poprawek. To ostatnia chwila dla developerów wtyczek i motywów aby sprawdzili kompatybilność swojej pracy z nową wersją WordPressa.

W RC2 wprowadzono jedną tylko zmianę widoczną gołym okiem dla zwykłego użytkownika, na ekranie startowym (osiągalnym też z menu O WordPressie), umieszczono informację o możliwości osadzania postów z Twittera bezpośrednio we wpisie.

Twitter embed

Osadzanie postów z Twittera we wpisach w WordPressie

Więcej zmian istotnych dla użytkowników opisałem przy okazji anonsowania wersji RC1.

Warto natomiast rzucić okiem na listę zmian istotną od strony programisty. Poniżej zebrałem trochę materiałów, na które każdy programujący coś do WordPressa musi rzucić okiem:

  • Sporo się zmienia jeśli chodzi o tła i nagłówki użytkownika (Custom Headers i Custom Backgrounds). Funkcje add_custom_background() and add_custom_image_header() od wersji 3.4 są deprecated. Wiele posprzątano w związku z dodatkowymi możliwościami jakie się pojawiły w 3.4
  • Dla Twórców motywów obowiązkowym materiałem jest artykuł Otto o tym jak korzystać z Theme Customizera.
  • Zmieniają się zalecenia i warunki przyjęcia motywu do repozytorium WordPressa.
  • W związku z pojawieniem się Theme Customizera, bardzo niedobrze jest, jeśli Twój motyw robi cokolwiek podczas aktywacji. Warto na to zwrócić uwagę.
  • Wprowadzono sporo zmian i optymalizacji do mechanizmów związanych z tłumaczeniem i lokalizacją. Jeśli zajmujesz się tłumaczeniem wtyczek lub motywów, to lektura obowiązkowa.
  • i jeszcze lista zmian i poprawek zrobionych od RC1 do RC2

Wersję RC2 można pobrać tutaj.

Pełna lista ticketów zrealizowanych do wersji 3.4 znajduje się tutaj.