WordPress - motywy, wtyczki, informacje, programowanie

Akismet

50 miliardów spamów odfiltrowane przez Akismet

Wtyczkę Akismet znają wszyscy, bo znajduje się w tej chwili w domyślnej dystrybucji WordPressa. Jej użycie na prywatnym blogu jest darmowe, a na serwisie komercyjnym trzeba wykupić niezbyt drogą licencję. Tak naprawdę jednak jest to nazwa całego systemu antyspamowego. Kilka dni temu Akismetowi "cyknął" pięćdziesięciomiliardowy odfiltrowany spam.

Tyle spamerskich komciów z blogów, trackbacków, pingbacków, postów z forów i innego śmiecia system zablokował. W tej chwili jest już troche więcej.

Akismet - licznik spamu

Warto pamiętać, że to nie tylko spam z WordPressa. Wtyczki Akismeta są dostępne dla wielu innych CMSów i systemów forum, na przykład do Drupala, Jooomli czy phpBB. Biblioteki implementujące API Akismeta są dostępne dla PHP, Perla, Pythona, Javy i Ruby’ego, można więc z tego systemu korzystać na wszystkie możliwe sposoby.

We wpisie na blogu Akismeta podano, że w samym tylko kwietniu Akismet zablokował 1,8 miliadra spamów, około 60 milionów jest filtrowane dziennie, 2,5 miliona na godzinę, 700 na sekundę.

Producentem Akismeta jest firma Automattic, która wyrosła na WordPressie i jest też właścicielem takich dużych serwisów i usług jak WordPress.com, Gravatar czy IntenseDebate. Udziela się też i pomaga w szeregu przedsięwzięć opensourcowych, przede wszystkim w WordPress.org, BuddyPress, bbPress i klientach WordPressa na platformy mobilne.